Европейската служба за борба с измамите - ОЛАФ, разследва български доставчик на машини. 44 месопреработвателни фирми ще трябва да връщат получените по САПАРД субсидии заради аферата "Сидоренко". Съмнението е, че купеното оборудване е на завишени цени. Засегнати са най-големите родни предприятия. Всички са взели машините от бургаската "Сидоренко фудтех". Субсидията по проектите е 65 млн. лв., но заедно с лихвите стават 140 млн., заяви шефът на асоциацията на месопреработвателите Костадин Чорбаджийски. Това означавало фалит на целия бранш и навлизане на чужди производители. "Няма да върнем субсидията", казаха от бранша.
Месарите връщат 140 млн.
Българинът ще яде само вносни салами. Половината от родните предприятия са заплашени от фалит заради програма САПАРД.
Това ще стане, ако се изпълни настояването на ОЛАФ и главна дирекция "Земеделие" на Европейската комисия да бъдат вписани в списъка с нередности 98 проекта, повечето приключени още през 2003 и 2004 г. Парите по тях ще трябва да се върнат. По проблема започнаха преговори с мисия от инспектори на ОЛАФ, която пристигна вчера у нас.
44 проекта на едни от най-изрядните и големи фирми в месарския бранш са в списъка, субсидията по тях е за 65 млн. лв., но заедно с лихвите трябва да се върнат 140 млн., заяви шефът на асоциацията на месопреработвателите Костадин Чорбаджийски. Парите се искали с мотив, че има съмнения за завишени цени на машини. Проверки от ОЛАФ на дистрибутори показали, че всички месарски фирми купували оборудването от 2 фирми - бургаската "Сидоренко" и великотърновската "Несто". Имало съмнение, че цените, на които са сключени договорите за доставка, са завишени с около 50%. Почти всички съоръжения са клипсмашини и вакуумни пълначки, с които се произвеждат колбаси.
"Знаем за проверката, тя е факт, но е важно да се уточни, че ние не сме бенефициенти по проекта, а само посредник. Получатели на средствата са производители, не нашата фирма", каза вчера Илияна Георгиева, прокурист в "Сидоренко холдинг" АД. Тя отказа повече информация, тъй като двамата управители - братята Александър и Юрий Сидоренко, били извън Бургас. Извън страната пък бил баща им Наум Сидоренко, който също има участие в холдинга. От "Несто" не бяха намерени за коментар
Според Чорбаджийски да се искат парите обратно с мотив, че има недоказани съмнения за завишени цени на машините, е абсурдно. Всичко се е случило преди 5-6 години, когато не е имало т.нар. референтни цени на оборудването. Оттогава всички проекти са проверявани многократно и дори са били сочени за пример.
"Това е все едно да дойде съседът и да каже, че си му откраднал кокошката, а полицията да ти вземе къщата. После доказвай, че не си я откраднал, и ако успееш, ще ти върнат къщата. Безумие", коментира Чорбаджийски. Според него със задна дата се въвеждат изисквания за свързаност, което било недопустимо. Към датата на кандидатстване по САПАРД през 2003-2006 г. не е имало такива.
Настояваме да се проверят всичките 98 проекта, но по изискванията, които са действали към момента на подаване на документите, казаха от асоциацията. Оттам подозират, че скандалът цели фалити на родните предприятия, за да се наместят чужди производители на българския пазар.
"От главна дирекция "Земеделие" на ЕК настояват фирмите да бъдат включени в списъка с длъжниците и субсидиите им да станат изискуеми", заяви вчера новият земеделски министър Мирослав Найденов.Той обаче щял да предложи на ОЛАФ и експертите от Брюксел това да бъде направено, но в 1-месечен срок да не се предприемат действия за събиране на парите. През това време прокуратурата щяла да направи повторна проверка на проектите. Тези, които са коректни ще бъдат извадени от списъка на длъжниците, а останалите ще трябва да връщат.
Окончателното решение по предложението на министър Найденов ще бъде взето днес на среща между него и представителите на ОЛАФ и ЕК.
По проектите на месопреработвателните фирми има досъдебно производство номер 107 от 2008 г., което е свързано с един от доставчиците - "Сидоренко", заяви шефката на фонд "Земеделие" Ализан Яхова. Досиетата на проектите са иззети и били в следствието.
Досега нямаме никаква информация от следствие и прокуратура какво става с тази проверка, как тогава да ги заведем като нередности, попита Яхова. Тя обаче уточни, че ако новото ръководство на земеделското министерство й нареди, ще го направи. Яхова коментира, че плащането на проектите е станало още през 2003-2004 г., когато не е заемала поста.
Преди 2 месеца представители на месопреработвателите дойдоха при мен, уведомих за жалбата им тогавашния министър Валери Цветанов, коментира и бившата вицепремиерка по еврофондовете Меглена Плугчиева. Тя обаче заяви, че нямало как да върши работата и на колегата си и се радва, че вече не е говорител на министъра на земеделието. Получил се парадоксът по аграрните ресори всички да се жалят на нея, а тя не разполагала с инструментариум за вземане на решения.
Постоянните промени във фонд "Земеделие" и забавените разследвания по измами от САПАРД са причината и за сегашните проблеми, коментира управителят на "Браво" Огнян Лулчев. Фирмата му не е в списъка, които трябва да връщат пари, но както сам казва: "И ние можеше да сме там, не е ясно кой за какво е влязъл." Собственикът на "Тандем" Кирил Вътев също защити колегите си, въпреки че няма изобщо проект по САПАРД.
"Не участвах в програмата, защото бях в комисиите за правилата й още през 2000 г. и заподозрях, че това е капан за българските производители", каза Вътев. Според него и той е засегнат, защото ако родните фирми фалират ще дойдат чуждите компании. (24часа)
Фирмите: Изрядни сме, петнят ни
"Купували сме от дистрибутори, защото през 2003-2006 г. преди членството в ЕС нямахме физическата възможност да вземем машините директно от производителя. Тогава в България имаше само двама-трима представители на големи компании, естествено, че от тях ще се оборудваме", заяви Симеон Присадашки, собственик на "Жоси".
Неговата фирма, въпреки че е от млекопреработката, е попаднала в списъка, защото е купила пълначна машина за топено сирене, а същите се използват и за колбаси.
"Това е поредната шумотевица, която се вдига, но е напълно неоснователна. Още миналия декември от следствените органи в Разград бяха иззети 2 тома документи за проверка. Оттогава нямаме резултат от следствието дали проверката е приключила, не са ни търсили повече", заяви единият от директорите на "Месокомбинат-Разград" Владимир Грибнев.
"Ние не сме организацията, която трябва да съобщи резултатите от проверките на ОЛАФ, те не са налични при нас", заяви вчера говорителят на "Белла България" Милва Караджова. Тя припомни, че инспекторите от ОЛАФ не са влизали в "Дил Тур" заради нарушения на компанията, а за да проверят документите на фирми от ЕС.
От "Сами М" вчера отказаха да съобщят цените, по които са закупени съоръженията, защото това било търговска тайна.
Управителят на КФМ Тонка Трайкова пък смята, че включването на фирмата в списъка на ОЛАФ опетнява законно работещите и добри български предприятия. "Цялата ни документация е перфектна. При многобройните проверки от САПАРД никой не е изказал и малки съмнения, че има нередности. Всички машини са от най-ново поколение и са купени по установения ред", каза Трайкова.
"Най-големите ни проекти по САПАРД са свързани с птицекланицата в Стара Загора. Имахме право на 5 млн. евро инвестиция, която сме усвоили в два проекта", казва Иван Ангелов, който заедно с брат си Лука е собственик на "Градус". (24часа)
У нас проверяват 60, германци ни следят
Поне 60 фирми се разследват по проекти на САПАРД у нас. В страната има 107 месопреработващи предприятия, за половината от тях се водят дела или проверки за европари. Вече има 15-ина отказа за наказателно производство поради липса на престъпление.
44 фирми от месопреработването са на прицел на Софийската градска прокуратура по дело №107. По него се работи съвместно с Германия. Там вървят паралелни разследвания. Тези дни немски експерти са преснимали хиляди страници с материали, събрани от разследващите у нас.
Две от големите дела по сигнали на ОЛАФ са за организирана престъпна група. По едното се проверяват 5 фирми за 4 проекта, а по другото 4 фирми.
Възстановяването на парите не трябва да се обвързва с решенията на прокуратурата и съда, категорични са магистратите. Във фонд "Земеделие" си имат вътрешен контрол и процедура.
"Отговорността за действията относно европарите и финансовите санкции не трябва да се прехвърля на прокуратурата - тя само разследва сигнали за престъпление, а съдът е този, който казва дали има", обясни висш магистрат. (24часа)
Още спецзвена срещу измами и корупция
В спецзвената за борба с организираните престъпни групи и тези срещу корупцията ще работят прокурори с опит в тези казуси, заяви главният прокурор Борис Велчев.
Той вече е изготвил проект за създаването и дейността им. Разследващите групи ще работят на територията на цялата страна. В тях ще участват и представители на полицията, ДАНС, митниците и НАП.
"Дори и да има реорганизация в ДАНС и МВР, това няма да попречи за сформиране на звената", каза Велчев. Ясни били и проблемните области в страната. Престъпността в София е най-висока, а Смолян най-ниска.