Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" разпродава части от оборудването на машинната зала на първите четири блока от АЕЦ "Козлодуй" и очаква да спечели около 15 млн. лв., съобщи пред БНР изпълнителният директор на компанията Дилян Петров.
Унгарската атомна централа вече е купила дизеловите двигатели и има интерес и към още покупки, информира той.
До момента за дейностите, свързани със спирането на четирите блока, са похарчени около 200 млн. евро, но предстоят още разходи - около 100 млн. евро за нарязването на облъчения метал на реакторите, 22 млн. евро за цех за разглобяване на оборудването, около 30 млн. евро за т. нар. плазмотрон - съоръжение за изгаряне на замърсените материали. Други около 65 млн. евро ще са нужни за изграждане на хранилище за радиоактивни отпадъци, в които те ще останат заровени 300 години.
Изпълнителят на хранилището вече е избран, но не е подписан договор заради забаявне на процедурите по ОВОС. Очаква се хранилището да заработи през 2021 г. Едва тогава България ще е готова да строи евентуална нова мощност. "Ако не управляваме качествено, няма да ни разрешат нови мощности. Това е изискване вече – за да правиш Седми блок, трябва да имаш управление на отпадъците. Не е като едно време: "Хвърляй, пък после ще му мислим", коментира Петров.