45-годишният мъж от Варна, уволнен от енергото през 2012 г., е спипан на място. Досега се измъквал заради вратички в законите

Тодор Илиев Тодоров, известен като Тошко Киловата, е хванат на място при монтиране на манипулиран електромер на ел.табло в обществена сграда в Кранево. Това е станало в събота, около 19,45 часа, пише в бюлетина на МВР-Добрич. В лаконичното съобщение се казва, че 45-годишният криминално проявен мъж от Варна е задържан след проведени оперативно издирвателни мероприятия и процесуално следствени действия и по случая е образувано досъдебно производство.

“24 часа” научи, че Тошко Киловата е легендарно име сред крадците на ток в Североизточна България. Запознатите твърдят, че той дори е превърнал манипулирането на електромерите в доходоносен бизнес. “Кариерата” му започва преди години. Киловатът е уволнен през 2012 г. от енергото във Варна, където е

работел като

електромонтьор

Използва професионалните си познания, за да предлага срещу заплащане “трикове” за пестене от сметките за ток. Преди 2 месеца е хванат в Шумен с манипулиран електромер, но е пуснат. Тодор Тодоров е съден за кражба на ток преди години и оттогава е прозвището му Тошко Киловата.

Такива случаи показват, че просто системата не работи, коментират специалисти. Българското законодателство било такова, че допускало най-наглите крадци да се измъкват безнаказано. Например, преди години при подобен случай на място е хванат крадец, пред отворено ел.табло. Тогава обаче той се измъква, след като адвокатът му пледира, че просто се разхождал, видял, че има отворено табло и като съвестен гражданин отишъл да го затвори, за да не пострада дете или възрастен гражданин. Нищо, че всичко това се е случило по тъмно, когато едва ли някой “съвестен” гражданин се разхожда покрай елтаблата.

Стига се до абсурди и, защото в съда трябвало да се доказва пряка връзка между обвиненият и извършеното посегателство. И заради презумцията за невиновност “падали” делата дори при

доказани

манипулации на

електромер по 7,

дори 9 пъти

Освен това не се допускала солидарна отговорност и ако е “пипан” електромер например на семейство от двама души в съда трябвало да се доказва кой точно - мъжът или жената е извършил престъплението. Именно тези “вратички” се използват умело от лица като Тошко Киловата. Те най-нагло предлагат услугите си не само на битови абонати, но и на фирми в цяла България. И често се установяват манипулирани по подобен начин електромери в цели райони.

В същото време световната практика е, че при установено манипулиране на елекромер отговорността е на собственика на имота. И той трябва да доказва, ако евентуално някой друг е извършил посегателството. Подобен принцип важи и при глобите с електронен фиш на КАТ. Ако камера снима кола с превишена скорост, санкцията се налага на собственика на автомобила. Ако не го е карал той, тогава може да посочи и докаже, че друг е извършил нарушението. Според експертите подобно законодателно третиране се налага и при кражбите на ток, защото в противен случай се стига до гореописаните абсурди. И въпреки че се знае, че Тошко Киловата краде ток, той се измъква. Още повече, че за престъпления, които предвиждат под 5 г. затвор не могат да се използват и специални разузнавателни средства. И се налага като в този случай крадецът да бъде дебнат едва ли не денонощно. Тошко Киловата бил хванат по сигнал на охранителната фирма на “Енерго-Про” която правила регулярни проверки в района и сварила Тодор сръчно да борави по манипулирания електромер.

Според разследващи всъщност крадци на ток, които са поставили дейността си на конвейер като Тошко Киловата в България не са много, но именно такива „професионалисти“ нанасят най-големите вреди. В миналото основно манипулациите били чрез шунтирани с кабел електромери, до които проверяващите нямат достъп, защото са вътре в къщите. Сега обаче отчитащите устройства са на на границата на имотите. Освен това електромерите вече са електронни. Те на практика са един мини компютър и без специални познания от “отдадени на делото” експерти в кражбите няма как да се “пипат”. Затова и се създала ниша за професионалисти като Тошко Киловата.

Да се краде ток

е по-изгодно,

отколкото да

се плаща -

15 ст./квтч

Парадоксално, но излиза, че в България да се краде ток е доста по-изгодно, отколкото да се плащат сметките. При т.нар. нерегламентирано потребление, което включва и манипулациите върху уредите за търговско измерване, електроразпределителните дружества могат да таксуват откраднатия ток по методика на КЕВР, съгласно която цената е значително по-ниска от крайната тарифа за редовните абонати. Така сега след последните решения на регулатора за откраднат ток "тарифата" е около 15 ст. за квтч, докато едно домакинство в североизточна България плаща по 21,95 ст. При това периодът, за който може да се прилага т.нар. "дотаксуване" е регламентиран на 3 месеца, въпреки че реално нарушенията са за по-дълъг период. Това допълнително лишава дружествата от финансов ресурс, който би могъл да се вложи в развитие на електроразпределителната мрежа. Освен това кражбите на ток ощетяват и всички клиенти, които коректно заплащат сметките си за ток.

През 2013 г. на територията, обслужвана от "Енерго-Про Мрежи", са установени случаи на неправомерно потребление на еленергия за общо 22 000 000 кВтч. В резултат на констатираните нарушения дружеството е дотаксувало ток на стойност близо 5,5 млн. лв. За 2014 г. количеството неправомерно използвана електрическа енергия е 17 000 000 кВтч, които по действащите по това време цени възлизат на 3 млн. лв. Общо 16 000 000 кВтч е установеното нерегламентирано потребление през 2015 г. за близо 2 млн. лв. През първото полугодие на 2016 г. засечените нарушения при консумация на ток са за 7 500 000 кВтч на обща стойност 1,2 млн. лв.