България има претенции към лихвата, която е начислена от международния арбитраж по делото за АЕЦ “Белене”. Страната ни е подала иск в Женева за преразглеждането ѝ, съобщи енергийният министър Теменужка Петкова преди откриването на европейски минен бизнесфорум в София.

“Според нас е станала техническа грешка и е допуснато да бъде начислена лихва върху лихвата. Тоест получила се е сложна лихва - нещо, което е недопустимо съгласно националното законодателство и няма как да бъде платено”, обясни Петкова. Както вече “24 часа” писа, размерът на лихвата е 167 хил. евро на ден.

“При всички случаи ще има намаление на това задължение с оглед на нашите мотиви”, твърди енергийната министърка. Окончателно арбитражният съд в Женева трябва да прецени каква да е лихвата.

Задълженията по плащане на произведеното оборудване за “Белене” са обсъдени на среща на “Росатом” и БЕХ, на която е присъствала и министър Петкова. Тя е категорична, че България няма да направи плащане, преди да се увери, че действително реакторът е произведен.

“Минералносуровинната индустрия е в основата на всички останали сектори”, каза при откриването на минния форум екоминистърът Ивелина Василева. За 15 г. компаниите са инвестирали над 420 млн. лв. за опазване на околната среда.

“Спазвайки европейските стандарти и норми, миннодобивната индустрия вече не е основен замърсител”, каза председателят на Българската минно-геоложка камара проф. Лъчезар Цоцорков. Според него България е една от водещите държави с развита минералносуровинна индустрия.

Трябва ни силна структура, която адекватно да управлява и контролира природните богатства у нас и да дава отпор на всякакви нездрави интереси, каза пък Евгений Иванов, изпълнителен директор на КРИБ.

На форума стана ясно, че над 4 млрд. лв. са инвестициите на бранша след 2000 г. За 2015 г. се отчита рекорден ръст от 12%.