С близо 10 милиона лева е нараснала брутната добавена стойност в земеделието в област Монтана, което показва, че аграрният сектор в региона се развива добре. Това съобщи в Монтана заместник министърът на земеделието Цветан Димитров, който откри изложението "Подкрепяме Българското":

"Искам да ви уверя, че в лицето на Министерството на земеделието и храните имате един сигурен поддръжник и един не администратор, един приятел."

Област Монтана е пример за България, защото тук всяко земеделско производство е намерило своето място, подчерта заместник министър Димитров.

В изложението местните производители представиха своята продукция, за да може тя да стане достояние до по-широк кръг потребители. Да изберем родното, българското, категорични бяха те:

"Качеството на българското месо е с много по-добри показатели, отколкото вносното. При производството на колбаси това е от голямо значение, най-вече при млените и при полуфабрикатите. Там продуктът е с много по-добри качества, отколкото вносните меса... Така се подпомага регионалната икономика... Годишният ни капацитет е малък, ако го увеличим, ще се наложи да сложим консервант."

Изложението е от кампанията на Министерството на земеделието и храните "Подкрепяме Българското". Събитието е част от инициатива, която се провежда във всички областни центрове в страната. Около 30 производители на месни и млечни продукти, тестени изделия, мед, плодове и зеленчуци от област Монтана подредиха щандове на изложението. Земеделци и фермери се събраха в голямата зала на Младежкия дом, за да се срещнат с заместник министъра Цветан Димитров и да зададат своите въпроси. Пред тях беше представена информация за динамиката в развитието на животновъдството в страната, най-новото в програмата за селските райони и промените в условията за отпускане на държавни помощи.

Досега по програма "Развитие на селските райони" са изплатени 286 400 000 лева или 5 процента от договорените за 2016 година 567 000 000 лева, съобщи Георги Димитров от дирекцията в агроминистерството, която отговаря за програмата. На 3 октомври изтича срокът за прием на заявления по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“. По нея бенефициенти са общини, читалища, юридически лица с нестопанска цел и ВиК оператори. През октомври стартира подмярка 4.1 на програмата "Развитие на селските райони", която е „Инвестиции в земеделските стопанство”.