На 4-ти октомври Европейският парламент ратифицира Парижкия договор за климата, който трябва да влезе в сила до 30 дни след обявеното решение. Условието е 55 държави, на които се падат 55% от вредните емисии в атмосферата, да приемат законово ратификацията.

Узаконяването на договора от всички държави-членки на Европейския съюз е от изключителна политическа важност, за да може още от този месец глобалното споразумение за намаляване вредните емисии в атмосферата да влезе в сила. По време на заседанието на Европейския парламент, Евросъюзът официално пое отговорността да ограничи замърсяването на въздуха с 40% до 2030 година.

Във връзка с ратификацията на Парижкия договор, на 5-ти октомври в София се проведе четвъртото тематично издание на „Ден на мениджъра по околна среда“, под патронажа на Министерството на околната среда и водите и с подкрепата на ЕКОМАКС. Събитието беше открито от инж. Хайко Шмид, член на Международната Асоциация на специалистите по околна среда и устойчиво развитие.

Сред обсъжданите теми бяха предизвикателствата за предприятията и общините при постигане на европейските норми за качество на атмосферния въздух и управлението на опасните отпадъци на практика.

Представени бяха детайлни анализи на системи за управление на качеството, като EMAS и ISO 14001, които организациите да използват при управление на ресурсите си за опазване на околната среда. Освен, че биха спомогнали за рационалното използване на ресурсите и минимализиране на замърсяването, те стимулират участието на служителите и допринасят за печелившия имидж на бизнеса.

Инспектори от МОСВ дискутираха предизвикателствата за предприятията и общините при постигане на европейските норми за качество на атмосферния въздух. Те споделиха институционалния опит в спряването с проблема на местно ниво и трудностите пред, които държавата ни ще се изправи.

“Масовото използване на твърди горива за отопление от населението в България и остарелият автомобилен парк повишава твърдите частици във въздуха и пряко повлиява европейските норми за вредни емисии на страната. За да преодолее това, Правителството следва да изработи програма и да насърчи подмяната на автомобилния парк на страната с нови автомобили, такива с катализатори или електрически, да насърчи употребата на възобновяеми енергоизточници и преминаването на газ,” коментира Християн Христов, управител на ЕКОМАКС.

В края на форума, чуждестранните представители от INNO-Con (Германия) и Association of Environmental Professionals (VMU) заключиха, че ако бизнесът и държавата обединят усилията си в работата по имплементацията на добрите световни практики, опитите за намаляване на вредните емисии могат да се превърнат в тенденция сред българските предприятия.

Събитието бе организирано от INNO-Con (Германия) в сътрудничество с Association of Environmental Professionals (VMU), под патронажа на МОСВ и финансовата подкрепа на ЕКОМАКС ООД.