Средната пенсия се повишава с 2,4 на сто и ще е 341,57 лв.
За първи път осиновителите ще ползват отпуск до 5 г. на детето
“Бюджетът за 2017 г. е изпълним, консервативен и поставен в условия на икономически ръст”. Така финансовият министър Владислав Горанов определи проекта за държавните финанси, след като кабинетът го прие на извънредно заседание.
За около 2 часа министрите приеха още два бюджета - на ДОО и на НЗОК. И трите проекта бяха внесени в парламента още в понеделник.
Ръстът на доходите продължава, увери министър Горанов. Социалният министър Зорница Русинова сметна, че от 1 юли 2017 г. пенсиите ще се увеличат с 2,4%, а средният размер на парите за старост ще е 341,57 лв. Таванът на пенсиите остава 910 лв.
Министър Русинова смята, че бюджетът подкрепя две важни политики - правото на осиновителите да ползват отпуск до 5 г. възраст на детето и поощряване на работещите майки.
Държавата планира от 1 януари 2017 г. минималната заплата да се вдигне с 40 лв. до 460 лв. Разходите на ДОО, предвидени в проектобюджета, са 10, 4 млрд.лв. От тях, 9 млрд. лв. са за изплащането на индексираните пенсии. Дефицитът на НОИ от 4,3 млрд. лв. ще бъде покрит от бюджета. Детските надбавки се запазват - 37 лв. месечно за първо дете, 85 лв. за второ, 130 лв. за трето, 140 лв. за четвърто и по 20 лв. за всяко следващо. С 1% се вдига вноската за пенсия от 2017 г. Стажът започва да расте с по 2 месеца на година. Ще се увеличава и тежестта на година осигурителен стаж. За 2017 г. той ще се вдигне с 2,4% до 1,126.
3, 4 млрд.лв. е бюджетът на НЗОК. “Общо през 2017 г. касата ще заплаща повече дейности и услуги за 247 млн. лв. в сравнение с 2016 г.”, смята здравният министър Петър Москов. Според него сериозно увеличение има при извънболничната, болничната помощ и за лекарства. Правителството е предложило на парламента резервът на касата, който е с 24 млн. лв. повече от миналогодишния, да се отблокира след 31 март.
С 1,5 млрд.лв. повече в сравнение с тази година са заделените пари за съфинансиране по европроекти.
За да гарантира изпълнението на всички държавни функции, финансовият министър е планирал в хазната да влязат 35,4 млрд. лв. приходи- с 2, 25 млрд. лв повече от 2016 г. От тях 1.5 млрд. лв. са от данъци и осигуровки. 215 млн.лв. ще донесе повишението на вноската за пенсия.
Държавата няма да тегли нови външни заеми- дълговият лимит е 1,2 млрд. лв., като 800 млн. лв. са предвидени за погасяване на падежи по вътрешния дълг.
Данъчните ставки се запазват - 10% за фирми и за доходите, 20% ДДС. Промени има само в акциза за цигарите.
3,36 млрд.лв. е излишъкът към 30 септември, отчетоха в понеделник от финансовото министерство. Прогнозата за октомври е той да стигне до 3,41 млрд.лв.
Горанов: С всеки допълнителен лев ще свивам дефицита
“Ако прогнозите за икономически растеж бъдат надминати, всеки лев, който постъпи в хазната ще послужи за намаляване на дефицита, защото целта ни е ограничаването му до нула в следващите години”, обеща финансовият министър.
“Най-голямото предизвикателство при съставянето на бюджета бе при намаляващ дефицит и запазване на данъчната система непроменена да вместим приоритетите, които бяхме анонсирали - осигуряване на достатъчно средства за реформата в средното образование, увеличаване на разходите за отбраната и сигурността”, каза още той. И увери, че бюджетът осигурява достатъчно пари, за да гарантира нормалното функциониране на всички държавни органи, на държавата и институциите.
Министърът прогнозира “доста интензивни дебати в Народното събрание в контекста и на обстоятелството, че финалът на бюджетната процедура тази година съвпада с политическия цикъл и провеждането на избори за държавен глава”.