Всяка втора новоотпусната пенсия е за инвалидност, показва анализ на НОИ
165-175 хил. нови инвалиди се появяват всяка година в България от 2012 г. насам, показва анализ на Националния осигурителен институт за последните пет години.
През 2012 г. решенията на ТЕЛК за присъждане на инвалидност се увеличават двойно и от 81 хиляди през 2011 г. нарастват до 165 хил. През 2013 г. стигат над 178 хиляди, а абсолютният рекорд е през 2014 г., когато са издадени над 185 хил. телкови решения. През миналата година броят им е намалял до 175 хил. броя, показва анализът на осигурителния институт.
Причините за лавинообразното нарастване на решенията за инвалидност са в организацията на медицинската експертиза и контрола върху работата на ТЕЛК-овете, пише в заключението на анализа на НОИ.
Около 30 хил. на година се движат обаче новоотпуснатите инвалидни пенсии, показват статистиките на осигурителния институт. Причината е, че
право на пенсия
имат само
хората с над
50% присъдена
неработоспо-
собност
891 469 са плащаните през 2015 г. пенсии за инвалидност, което е с близо 30 хил. повече от 2010 г., показват данните на НОИ. През 2014 г. пък инвалидните пенсии са били над 907 хил. броя. Почти всяка четвърта пенсия в България се плаща заради телково решение.
Броят на пенсионерите за инвалидност обаче е над 439 хил. души. Те са по-малко от броя на пенсиите, тъй като все още има хора, които получават 25% от размера на социалната пенсия към основната си заради инвалидизация. Тези хора обаче не се водят пенсионери за инвалидност.
Всяка втора новоотпусната пенсия е именно заради решение на ТЕЛК, показват още данните на осигурителния институт, като пропорцията се запазва за целия петгодишен период.
Близо
1,4 млн. души е
броят на хората с
увреждания
в България
пък според данните на Евростат. Страната ни е на едно от челните места в Европа с близо 20% инвалиди, докато средното за ЕС е 14-15 на сто. Общият брой на инвалидите в съюза пък е 73 млн. души.
Безработните с висше образование са повече от неграмотните
През 2015 г. за първи път безработните висшисти са повече от неграмотните, които нямат работа, показват анализите на осигурителния институт. Всеки четвърти безработен е бил с висше образование, докато групата на неграмотните и нискообразованите е била 18,3%. През всички предходни години безработните без образование са били повече от високообразованите. Безработните висшисти през миналата година са били над 19 хил. души, а неграмотните 16 хил., показват данните на НОИ.
Статистиката обхваща хора, които имат право на обезщетение за безработица, т.е. са останали без работа в рамките на годината.
Двойно повече бащи в майчинство
Двоен ръст в дела на бащите, които ползват обезщетение за бременност и раждане, както се нарича отпускът по майчинство през първата година на детето, отчита осигурителният институт за периода 2010-2015 г. През м.г. 4% от обезщетенията за бременност и раждане са платени на бащи, които са поели отглеждането на детето след 6-ия му месец.
451,44 лв. е бил средният размер на обезщетението за първата година на майчинството през 2015 г. То е 80% от осигурителния доход на ползващия го родител. През 2010 г. обезщетението е било 389,52 лв. През втората година на детето делът на бащите в отпуск е 1,4% от всички обезщетения.