Проект подпомага общините с 3,5 млн. лв. за управлението им.

Приоритетно финансират модернизацията на водопреносната мрежа

Общините, които решават да използват минерални извори, ще получат подкрепа от държавата. Това ще е приоритетен проект, по който ще се финансира модернизацията на водопреносна мрежа по програмата за подпомагане на общините за ефективно управление на находищата на минерални води. Това съобщи министърът на околната среда и водите Ивелина Василева на среща с туристическия бранш, организирана от министъра на туризма Николина Ангелкова.

Пилотната схема е с бюджет от 3,5 млв. лв. и ще подпомага подмяна, изграждане или разширяване на инфраструктурата за пренос или подаване до ползватели, резервоари, топлообменници, оборудване за експлоатация. По нея се осигуряват безвъзмездно до 50% от стойността на общинските проекти. Останалите 50% трябва да наберат местните власти със собствен ресурс или чрез партньорства с бизнеса. Ако пък общините решат да теглят кредити, МОСВ ще покрие лихвите по тях. Програмата се администрира от Националния доверителен екофонд, който до 16 декември т.г. ще приема проекти на общините. В момента басейновите дирекции проверяват какъв обем от позволеното в разрешителните за водоползване реално се експлоатира, каза Василева.

Минералните ни води са с температура между 20 и 102 градуса, изключителна чистота заради дълбочинния произход и разнообразен минерален състав. Находищата на минерални води, изключителна държавна собственост, са 102. От 2011 г. с промени в Закона за водите има възможност те да се предоставят безвъзмездно на общините за 25 г. Досега са се възползвали 42 общини и те стопанисват 63 находища.

Данните сочат, че в момента се оползотворяват по-малко от 20% от ресурса, като потенциалът е 3800 л в секунда, каза министър Василева. Общо 600 са издадените разрешителни за водовземане от находищата - изключителна държавна собственост, а предоставеният ресурс е 580 л/сек. От тях 525 разрешителни са за балнеология и туризъм с предоставен ресурс 500 л/сек.

В процес на сертифициране са 34 специализирани центъра, предлагащи спа и балнеопроцедури по новата наредба, регламентираща дейността им. Това пък съобщи министърът на туризма Николина Ангелкова на съвместната среща с бизнеса. И добави, че вече са получени 111 заявления от специализирани обекти. Сертифицирането е доброволно, но само обектите, проверени на място, ще могат да носят означението спа и ще бъдат вписани в Националния туристически регистър.

Към момента спаотрасълът заема 5-о място в България като мотив на туристите за пътуване, или около 11% дял. “Имаме 1600 минерални извора, което ни нарежда на второ място в Европа, и над 60 климатични и 40 балнеоложки центъра”, допълни министърката на туризма.