Българска банка за развитие (ББР) подписа ново споразумение за издаване на контра-гаранция с Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ) по програма COSME в подкрепа на малкия и среден бизнес у нас.
Целта е да се улесни достъпът до дългосрочно и нисколихвено финансиране на фирмите в страната, като едновременно с това да се облекчат и изискванията за обезпечение по кредитите, съобщиха от държавната кредитна институция, цитира Investor.bg.
Програма COSME се реализира с подкрепата на Европейския фонд за стратегически инвестиции, известен още като „Плана Юнкер“. Това е вторият подобен договор, подписан от ЕИФ с българска банка, и първият по програма COSME за ББР.
Споразумението ще позволи на държавната банка да надгради успешно започнатата през 2015 г. програма за индиректно финансиране на микро, малки и средни предприятия „НАПРЕД“.
Благодарение на Програма COSME ББР ще има възможност да покрива вече до 60% от риска по кредитите на търговските банки, с които ще си партнира. По този начин ще се намалят изискванията за предоставяне на обезпечение от страна на бизнеса и ще се даде възможност за поемане на повече риск от страна на финансиращите институции.
С гарантирания по програма COSME ресурс банките-партньори на ББР ще могат да отпускат инвестиционни и оборотни кредити, банкови гаранции, както и револвиращи заеми. Максималният размер на отпусканите кредити ще е до 150000 евро, а лихвеният процент ще е ограничен до 6%. Срокът за погасяване ще е от 1 до 10 години.
Планира се до края на 2016 г. да бъдат избрани търговските банки, с които ББР ще работи по новата он-лендинг програма. Първите заеми се очаква да бъдат отпуснати в началото на март 2017 г.
ББР е единствената българска банка, която предоставя индиректно (он-лендинг) финансиране на търговските банки. От лятото на 2015 г. до края на октомври 2016 г. чрез он-лендинг програми на ББР е осигурила нов ресурс за микро, малкия и среден бизнес в размер на над 172 млн. лева.
Програма COSME надгражда Програмата за предприемачество и иновации (ЕIP), създадена през периода 2007-2013 г. Общият ѝ бюджет е 2,3 млрд. евро за периода 2014-2020 г.
В обхвата й са четири области на подпомагане – подобряване достъпа до финансиране за МСП под формата на капиталови и дългови инструменти, подобряване достъпа до пазарите за МСП в световен мащаб, подобряване на рамковите условия за конкурентоспособност на предприятията и насърчаване на предприемачеството.