Бюджетът е 4,758 млн. лв.
На 21 ноември започва прием за финансовата 2017 г. по мерки А, Б, В, Г и Д от новата национална програма по пчеларство (НПП), съобщи фонд “Земеделие”.
Мерки Б, Г и Д от НПП 2017-2019 г. включват познатите на пчеларите от предходните години дейности за борба срещу вароатозата, за извършване на лабораторен анализ на меда и закупуване на кошери, пчелни семейства и майки.
Мерки А и В ще се прилагат за първи път. По първата кандидатите ще бъдат подпомагани при закупуването на дребен пчеларски инвентар, докато мярка В ще е насочена към подвижното пчеларство.
Националната програма по пчеларство за периода 2017-2019 г. е одобрена от ЕК с решение за изпълнение (ЕС) 2016/1102, като общият бюджет е около 14,28 млн. лв. От тях 50 на сто са осигурени от ЕС и 50% - от националния бюджет. За 2017 г. финансовият ресурс е 4 758 590 лв.
С плащането на
финансова
помощ
от 3,6 млн. лв.
за 2016 г. успешно приключи и третият тригодишен период от прилагането на националната програма по пчеларство. През него българските пчелари получиха подпомагане в размер на почти 10,5 млн. лв.
Повече информация за мерките от НПП 2017-2019 г. и условията за финансиране, както и образец на заявлението за подпомагане заинтересованите могат да получат в областните дирекции на фонд “Земеделие”, в отдел “Пчеларство, мляко и интервенции” на дирекция “Селскостопански пазарни механизми” в централното управление, както и онлайн на сайта на ведомството.
До 1 декември се подават документи
по схемите за млади стопани и за памук
В срок до 1 декември земеделските стопани кандидатствали по схемата за специално плащане за памук в кампания 2016 г., трябва да предоставят в съответната областна дирекция на фонд “Земеделие” сключен договор за изкупуване на произведената от тях продукция от памук. Изискването е записано в разпоредбите на чл. 17, ал. 2 на Наредба №3 за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания, съобщиха от агрофонда.
Кандидатите по схемата за млади земеделски стопани (МЗС), които заявяват за първи път участие, или кандидати, при които има промяна в обстоятелствата, е необходимо също до 1 декември 2016 г. да предоставят в съответната областна дирекция на фонд “Земеделие” документи за придобити професионални умения и познания. Съгласно изискването на чл. 15, ал. 1 на Наредба №3 младите стопани трябва да представят документи за завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, и/или документи за икономическо образование със земеделска насоченост.
Придобити професионални умения и познания се доказват и с удостоверение за
завършен курс от
минимум 150 часа
или свидетелство за получена степен на професионална квалификация в областта на селското стопанство.
Фонд “Земеделие” напомня на младите земеделски стопани, че документите, издадени от висши учебни заведения, трябва да бъдат от акредитирани институции. Предоставените документи за завършен курс пък трябва да бъдат издадени от лицензирани центрове за професионално обучение. Допустими са и документи за извършено обучение по мярка 111 от Програмата за развитие на селските райони.