"Нека се попитаме кои всъщност са "агнешките главички". Можем и за тях да поговорим малко. Спомняте ли си времето на приватизацията от 2000 г. и управлението от 1997 до 2001 г. И един разградски бизнесмен. Има анализ, който съвсем скоро ще види бял свят и тогава всичко ще стане ясно", заяви още Горанов. Това каза пред Нова телевизия финансовият министър в оставка Владислав Горанов, като предупреди, че са възможни популистки упражнения с най-важния финансов закон.
ГЕРБ съществува близо 10 години , в повечето време носим отговорност за изпълнителната власт, водещи сме в парламента, по-голямата част от кметовете са от ГЕРБ, може би има изхабяване, проблем може да има, каза Горанов.
Очевидно много сме сбъркали, явно различни са приоритетите на хората от тези, които сме си поставяли. От гледна точка на социологията не се виждаше такава диспропорция. „Трябва да бъдем доста смирени“, заяви още Горанов.
Той заяви, че в цяла Европа се забелязва този феномен – популизма, и че хората искат да харчат повече, отколкото могат да си позволят.
Трудното и голямо предизвикателство е да се направи смислен анализ какво очакват хората, без да стават заложници на популизма.
По време на пред кампанията чухме много заявки, които са далеч от правомощията на президента. Чухме да се говори това, което хората искат да се чуят. Ако попитате искате ли искате ли да плащате данъци – какъв ще е отговорът.
Горанов коментира и КТБ.
Защо се стигна до фалита на КТБ? Беше грешен модел за развитие на банка, начинът на управлението и от собствениците не е начин на управление на банка, каза финансовият министър и припомни, че тя е създадена по времето на Иван Костов.
Всички, които имат доказана вина за източване на КТБ са обект на досъдебно производство, заяви той.
Икномическите последици от фалита - големият пропуск е трудността да се възстановят голяма част от парите, каза Горанов. Една от причините, е че банката е висяла във въздуха и не е била обявявана в несъстоятелност много месеци, в период, в който не е назначен синдик се случваха сделки, каза той. По време на управлението на ГЕРБ е направено всичко, което е можело да се направи - промяна в законодателство, хиляди отправени претенции от синдиците към съда за разваляне на сделки.
Не виждам връзка между предполагаеми собствености на Делян Пеевски и КТБ, отвърна той на въпрос на водещите.
Може да се зададе въпроса кои са агнешките главички, каза Горанов и напомни за председател на икономическа комисия в парламента във времето на приватизацията.
Има изготвен нелош анализ за сделките, който ще покаже недъзите при приватизация.
По повод бюджета той заяви: За мен най-страшното нещо да се подадем на популистки теми и тези в един парламент, в който никой не носи отговорност за изпълнителната власт. Тогава могат много бели да се направят.
Бюджетът е на хората, от тяхните данъци, едно правителство казва как и за какво да се изхарчат, поясни Горанов.
Бюджетът е инструмент, една рамка. Въпросът е дали този бюджет, който опозицията доста критикуваше, нашето правителство, което е в оставка да каже как да се изхарчи. Това, което нас ни притесни е, че може да се допуснат популистки искания от партии, каза Горанов и напомни искането на патриотите за увеличение на пенсиите, което струва 1,5 млрд. лв.
Постъпило е вчера предложение за отпадане на плоския данък, каза още той. И повтори притеснението си от много популистки и небалансирани решение.
Няма да изтеглим бюджета, текат дебати. Интересна ми е позицията - в оставка да приемем бюджет, който друг да изпълнява. И каза пак за притесненията си, да не бъде сбъркана финансовата рамка, заради популизъм, но в същото време заяви, че няма да позволи популистки упражнения с бюджета.
Не ми се иска да мисля, че ГЕРБ ще залитне към популизъм, но има настроения, каза още той.