Запечатаха му бензиностанция заради неплатен акциз
За 15 г. “Лукойл” е платил в България близо 31,5 млрд. лв. данъци и осигуровки. Нека г-н Марешки да каже той колко данъци е платил за горивата за последната година. Това заяви в сряда пред депутатите от комисията за пазара на горива Валентин Златев - председател на петролната асоциация и шеф на “Лукойл България”.
“Дали държавата е защитила своите интереси и кой може да гарантира, че от този търговец, продаващ на по-ниска цена, си е събрала ДДС и акциза”, допълни Златев. И посочи, че Марешки е феномен, който е проблем на българската държава, а не на бранша, защото нито една проверка срещу него не е завършена до този момент.
В четвъртък по Нова тв Марешки отговори, че нямало чадър над него, а Златев говорел глупости по негов адрес. В края на миналата година варненският бизнесмен заяви, че продава горивата с 35-50 ст. по-малко от конкуренцията и е на печалба.
Твърденията на Марешки обаче
не се покриват
с финансовите
резултати
на фирмата “Трейднет Варна”, през която минава бизнесът с горива. Компанията има 1,09 млн. лева задължения и загуба от 136 000 лева за миналата година. “Трейднет Варна” е собственост на Веска Марешка - майка на Веселин Марешки.
В отчета е посочено, че през 2015 г. компанията се е занимавала основно с търговия с горива. Явно бензиностанции, с които оперира Марешки, не са част от “Трейднет Варна”, тъй като ги няма в активите на дружеството. Не присъстват и във фирма “ВМ петролиум”, както се казват бензиностанциите. В отчета на “Трейднет Варна” е посочено, че компанията има задължения от 181 000 лева по оперативен лизинг. Което може да означава, че бензиностанциите се ползват под наем.
В сряда в парламента Валентин Златев посочи, че след приспадането на разходите за акциз, ДДС, петрол, доставки, персонал и други, печалбата от литър горива е 1%. Това прави около 2-3 ст. Според изчисления на петролната асоциация не било възможно разходите извън данъците да се свият толкова, че това да позволи горивата да се продават с 20-30 ст. по-евтино. Ако обаче се “спесят” 7% от разходите за данъци и
не се плати
дължимото на
държавата,
по-ниската цена
била възможна
(виж графиката горе). Марешки е обяснявал, че работи с марж от 3-4 ст. между цените на едро и на дребно и това е една от причините да продава по-евтино. Експерти от петролния бранш обясняват, че при цените, които предлага Марешки, бензиностанцията му във Варна например би трябвало да продава по 600 хил. литра горива на месец, за да си покрие издръжката. Тя обаче продавала близо два пъти по-малко. А с разходи за наем, ток, персонал и др., губела по 10 000 лв. месечно.
Част от горивата за бензиностанциите На Марешкия се оказа, че изминават над 1000 км, преди да бъдат доставени. През три-четири посредника се купуват от “Лукойл Нефтохим” в Бургас, минават през данъчни складове и бази в Разлог и Велинград, за да се върнат във Варна. Митниците вече запечатаха склада в Разлог заради нарушения, а част от фирмите от веригата за доставки се оказаха
в рисковия
списък на НАП
за ДДС измами
Колко акциз и ДДС от горива е внесъл Марешки, не ясно. От НАП заявиха, че не могат да дадат такава информация без съгласието на бизнесмена, тъй като е данъчна тайна. Самият Марешки до този момент не е обявил данни.
През миналия месец обаче митниците запечатаха бензиностанцията на Марешки в Габрово заради горива с неплатен акциз.