През 2016 година Тим Кук е спечелил под $8,7 милиона, понеже Apple не постигна планираните финансови показатели. Информацията е на портала MacRumors, който представи извадки от официалните отчети на SEC.
Според тези документи, генералният директор на Apple е получил съществено по-малко от другите топ-мениджъри на компанията. Така например, Тим Кук е получил тройно по-малка парична сума от финансовия директор Лука Маестри и по-малко възнаграждение от вицепрезидента на Apple по софтуер Еди Кю и от търговския директор Анджела Арендтс, предава kaldata.com.
През 2014 година Кук получи $9,22 милиона и по този начин удвои своя доход в сравнение с 2013 година. През следващата година неговото годишно възнаграждение нарасна до $10,3 милиона. Но през 2016 година, годишното възнаграждение на генералния директор на най-голямата в света корпорация падна до $8,7 милиона. В документите на SEC се казва, че Apple не е постигнала планираните операционна печалба и продажби, в резултат от което Кук е получил 89,5% от планираното годишно възнаграждение. Преди година този доход бе 100%.
Днес, преди точно 10 години, Стив Джобс представи първия iPhone. Смартфонът, който тогава беше посрещнат с насмешка от конкуренцията, се оказа огромен хит, който днес осигурява по-голямата част от приходите на Apple и преобрази пазара на мобилни телефони, предава vesti.bg.
Преди iPhone за идеални смартфони се смятаха устройствата на BlackBerry. С техните големи хардуерни клавиатури те бяха идеални за писане на текст, отговаряне на имейли, чат. iPhone жертва клавиатурата за сметка на голям сензорен екран, което много се хареса на потребителите.
iPhone далеч не е първият смартфон. Подобни устройства има много преди Apple да реши да направи своя версия. Apple обаче е първата, която успя да намери правилния начин да представи и популяризира този тип телефони. Преди това те се смятаха изцяло насочени към бизнесмените. Apple реши да покаже, че един смартфон може да е не по-малко полезен и харесван от обикновени хора за комуникация, забавление.
"Три неща: широкоекранен iPod със сензорно управление. Революционен мобилен телефон. Ново устройство за интернет комуникация. iPod, телефон, интернет комуникация. Схващате ли? Това не са три отделни устройства. Това е едно устройство! Ние го наричаме iPhone", обяви Стив Джобс, когато представяше новото устройство на Apple.
iPhone се превърна в хит още от самото начало. Стотици хора се редяха на опашки пред магазините в желание да са сред първите, които ще имат новия модел. Нещо, което Apple умело използва като доказателство колко добър телефон предлага.
Дълго време iPhone наистина беше недостижим. Въпреки многобройните опити на конкурентите, нито един от тях не успя да предложи модел, който да надмине iPhone по популярност или продажби. Доста години iPhone беше на върха не само като най-продаван, но и най-иновативен мобилен телефон.
В последствие обаче iPhone стана жертва на собствения си успех. Потребителите свикнаха винаги да очакват и получават множество функции и нови възможности с всяко поколение. Подобно темпо обаче не е възможно и последните два-три модела iPhone срещат предимно неодобрението на феновете. Основната причина е, че липсват коренни промени в телефоните. През 2015 г. iPhone дори за първи път реализира спад в продажбите си въпреки опитите на Apple да привлече внимание с нов по-малък и евтин модел.
Сега очакванията към iPhone 8 са още по-големи. 10-тото юбилейно поколение на телефона се очаква на пазара през септември т.г. Слуховете за него вече са доста и насочват към огънат по ръбовете дисплей, нови материали на корпуса и други подобрения. Apple иска да направи юбилейния телефон значимо събитие и вероятно ще положи повече усилия от обикновено. Всичко това обаче допълнителни увеличава очакванията към модела и рискува отново да направи феновете недоволни, защото са очаквали повече отколкото реално е възможно.
Без значение дали харесваме Apple и iPhone или не, не може да се отрече, че телефонът направи много за света на технологиите и мобилните комуникации. Днес вече всички смартфони достигат максимума на своето развитие при сегашните възможности на технологиите. Затова не можем да им се сърдим твърде много, ако им става все по-трудно да намират нови неща, с които да впечатляват поне докато технологиите от следващо поколение не се развият достатъчно.