Печалбата
на енергото
расте през
2016 г.
В петък “ЧЕЗ груп” обяви официално, че проучва оферти за продажба на активите си в България, тъй като има интерес от инвеститори. Това стана в деня, в който второто правителство на Бойко Борисов предаде управлението на служебния кабинет на проф. Огнян Герджиков.
Всъщност от 2015 г. се говори, че чешката държавна компания иска да продава двете си енергодружества в България - “ЧЕЗ Разпределение” и “ЧЕЗ Електро”. Но това е първото официално съобщение, а ако има сделка, е ясно, че
двете дружества
ще се продават
в пакет с
ТЕЦ “Варна”
Неофициални източници твърдят, че има 4-5 необвързващи оферти за бизнеса на ЧЕЗ в България. Сред кандитатите се споменават братята Атанас и Пламен Бобокови, Николай Вълканов, както и на двете дружества с аналогична дейност“Енерго-Про” и EVN, които оперират в България. Дали последните две компании, които доставят ток на хората, имат интерес към сделката, е рано и трудно да се каже, защото няма изразена официална позиция от тях. Други източници твърдят, че интерес има от руски и китайски компании.
ЧЕЗ стъпи в България през ноември 2004 г., когато купи 67% от енергото, снабдяващо с ток Западна България,, като
плати над
282 млн. евро
Приватизацията на електроразпределителните компании бе една от гордостите на кабинета на Симеон Сакскобургготски с приходи от близо 1 млрд. евро.
Тогава германската “Е.он” взе тока в Североизточна България, като по-късно продаде бизнеса си на “Енерго-Про”. А в Югоизточна България влезе австрийската ЕVN.
По-късно ЧЕЗ купи и ТЕЦ “Варна”, която вече не работи, тъй като не бяха направени сероочистващи инсталации и тя не отговаря на изискванията на ЕК.
През 2012 г. останалите 33% от “ЧЕЗ Разпределение” и “ЧЕЗ Електро” бяха продадени през борсата. От отчета на първото дружество става ясно, че в края на септември 2016 г. акционери, които имат над 5%, са два пенсионни фонда - “ЦКБ-Сила” и “Доверие”.
Защо държавната чешка ЧЕЗ би се оглеждала да напусне българския пазар? Ако попитате мениджърите на трите енергоразпределителни дружества, те ще са категорични, че енергийната среда у нас е враждебна, цените на тока не са пазарни, съдът е муден, а политиците злоупотребяват и популистки с енергетиката и дори преди години се стигна до улични протести в София и Варна.
Срещу ЧЕЗ например, започнаха
две процедури от
КЕВР за отнемане
на лицензите,
които бяха прекратени. От години електроразпределителните и снабдителните компании водят негласна борба с КЕВР за цените на тока, за които настояват да има пазарни принципи. Да се признават разходи и особено срещу сваляне на процента на технологичните разходи, който за ЧЕЗ е 8%, а според компанията трябва да се признават 11 на сто.
Още през октомври Върховният административен съд трябваше да излезе с решение за кражбите за ток - в момента крадците, ако ги заловят, плащат два пъти по-евтино от съвестните клиенти. Не е ясно защо съдът бави решението, което ще въведе малко справедливост на енергенийния пазар.
С мотив да защитят инвестициите си двете енергокомпании - ЧЕЗ и EVN, заведоха арбитражни дела в съда към Световната банка. Австрийците са с претенция за над 1 млрд. евро заради щети от определяните цени за бита, както и за дължими от НЕК суми.
През юли миналата година от ЧЕЗ обявиха, че
стартират
арбитраж срещу
България
за стотици милиони евро.
Анализатори са изненадани, че ЧЕЗ официално обявяват, че проучват оферти на инвеститорите, преди да е приключил арбитражът Ако го спечелят, чехите може да вдигнат цената. Но от друга страна първи по ред за гледане на делото във Вашингтон били ЕVN и ако през май имало решение, то може да намали цената на ЧЕЗ.
Като цяло пазарът в България е малък и не е от най-атрактивните за този бизнес. Държавната чешка компания ЧЕЗ напусна Албания през 2014 г.
В същото време печалбата на компанията в България расте. За деветте месеца на 2016 г. тя е била 15,8 млн. на “ЧЕЗ Разпределение” при 5,3 млн. лв. година по-рано. При “ЧЕЗ Електро” се е качила от 5,57 млн. на 17 млн. лв.