“Работа” е новата редовна седмична рубрика на в. “24 часа”, която започва от този месец.

Целта е чрез описване на тенденциите на пазара на труда да помогне на работодателите да намерят по-лесно персонал, а на хората - да стартират желаната от тях кариера.

Откриването на тенденциите и новостите във всяка една сфера в България е специалитет на в. “24 часа”.

Сега читателите ни ще могат да ползват любимия си вестник и при търсене на работа.
В рубриката специалисти по наемане на персонал от държавни и частни компании ще дават своите съвети как да се разрешават различни казуси на пазара на труда.

Основен фокус на “Работа” ще бъде открояването на добрите практики, както и практически съвети как по-лесно се подбират хора и как хората да са по-успешни при кандидатстване за работа.

През тази и следващата година най-лесно ще бъдат назначавани учители, лекари, монтьори и строители

Възможност да си подбират работници с подходящ профил още докато са в училище трябва да получат от тази година българските работодатели. Това ще стане възможно след доработка на системата за кариерно ориентиране в училищното образование, която поддържа образователното министерство.

Проектът предвижда системата за кариерно ориентиране да има модул, подобен на трудовите борси в интернет. Той е включен в мерките от Националния план за заетост за тази година, който бе одобрен преди две седмици от Министерския съвет.

Новият модул ще позволи първо работодателите да публикуват обяви за временна и сезонна работа. За тях

ще кандидатстват

учениците над 15 г.

По-големите ученици пък ще могат да създадат свои профили, в които да публикуват автобиография с постиженията си в училище и личните качества и умения. Тези профили ще са на разположение на работодатели, които искат да си намерят отрано подходяща работна ръка, предвижда проектът. Тази трудова борса за ученици трябва да бъде изработена и пусната през 2017 г. и ще бъде финансирана по оперативната програма на образователното министерство “Наука и образование за интелигентен растеж”.

Допълнително на платформата ще се публикува подробна информация за учениците какви са потенциалните работодатели в техния регион,

какви заплати

предлагат и какви

са им изискванията

за конкретните

длъжности

Ще има възможност и за онлайн комуникация между работодатели и ученици.

Образованието, търговията и ремонтът на автомобили, финансовите и застрахователните дейности и здравеопазването са браншовете, в които ще има най-голямо търсене на висшисти през 2017 и 2018 г., показват прогнозите за пазара на труда. Това означава, че най-лесно ще намират работа учителите, финансистите, инженерите и лекарите.

135 127 ще са работните места в образованието до 2018 г., показва средносрочната прогноза, според която е направен и планът за насърчаване на заетостта. 91 754 ще са работните места в търговията и ремонта на моторни превозни средства. Доста по-малко ще са примерно във финансовата сфера и хуманното здравеопазване – между 47 и 49 хил. Тези числа на заетите по сектори ще бъдат достигнати през 2018 г. при очакван ръст на икономиката от около 3,4% през тази година.

Автомеханици, строители, шофьори и специалисти по логистика ще са най-търсените работници със средно образование през тази и следващата година, показва средносрочната прогноза.

433 254 работни места за среднисти ще има през 2018 г. в сферата на търговията и ремонта на автомобили. 147 115 пък ще са работещите в строителството хора със средно образование.

Среднисти ще са нужни и за транспорта, където се очаква да има 144 237 работни места и хотелиерството със 125 хил. места.

Продавачи, заварчици, шлосери, шивачи, електромонтьори, камериери, готвачи са сред най-търсените от бизнеса професии, показват проучванията на Агенцията по заетостта.

Именно заради това през 2017 г. безработни ще бъдат обучавани приоритетно в тези професии. Това ще става както в обучителни центрове, така и директно при работодателите. Целта на държавата е за година да произведе над 1800 обучени в тези професии, като поне 732 от тях да си намерят и работа. По възможност, без да се дава субсидия на фирма, за да ги назначи. Още толкова безработни пък трябва да преминат обучения и за помощник-строители, маникюристи, козметици.

Като цяло почти при всички схеми, по които държавата ще отпуска пари на бизнеса за намаляване на безработицата, ще се изисква и допълнителна квалификация по приоритетни професии. Планът за заетост е на стойност 73 млн. лв. за годината, а приоритетно за държавата ще е да се намира работа на младежи до 29 години, безработни над 50-годишна възраст, хора, които стоят без работа повече от 1 година, и такива, които нямат професия или са с квалификация, която не се търси на пазара на труда в момента.

Като цяло едни от най-перспективните професии през тази и следващата година ще са в сферата на услугите, предвижда приетият от правителството план по заетостта.

50% от българската

икономика е заета

от услугите

и техният относителен дял ще продължи да нараства. На второ място с около 30-40% дял заема индустрията, докато земеделието има едва 7-12% дял от българската икономика. Според плановете на правителството тези пропорции ще се запазят и през следващите години.

През 2017 г. е възможно да се появи тенденция на

завръщащи се

от чужбина

нискоквалифицирани

работници,

очаква правителството. Причината е, че много от българите без квалификация търсят работа в страни като Германия, Швеция, Австрия, Италия, Испания. В тях обаче в момента има голямо количество бежанци, които подбиват цената на труда и изместват нископлатените източноевропейци, показват анализите на социалното министерство. Заради това и държавни субсидии ще се дават главно за проекти, които включват и допълнителна квалификация.