Общината отпуши ремонтите, ние инвестирахме, казват собствениците

Няколко вековни сгради - паметници в стария град на Велико Търново, възвърнаха блясъка си в последните месеци, след като местната община издири собствениците им, направи за своя сметка фасадни планове и визуализация на архитектурните ансамбли и задвижи процедурата по съгласуване в Института за недвижимото културно наследство.

Формулата на местната управа отпуши тромавите процедури, а с инвестиция от стопаните

вече 10 къщи

в историческата

част на

старопрестолния

град са с изцяло

обновени фасади

Още 6 емблематични търновски сгради са в напреднала фаза на ремонтите.

“Моята къща има повече съсобственици, което за мен бе проблем. И в законово отношение е проблем, защото, за да ремонтирам, би трябвало да събера подписи от всички съсобственици, което е невъзможно в моя случай. Има хора с минимални дялове, които не могат да бъдат издирени. Аз имам 75% от сградата, а не ми позволяваха да я ремонтирам”, обясни Любомира Сотирова с имот до Паметника на обесените на главната улица “Независимост”.

“Впоследствие обаче ме задължиха да направя ремонт, което по някакъв начин ми развърза ръцете, допълва собственичката, която се гордее със спасяването на старинната сграда.

Тя разказа, че кметът Даниел Панов няколко пъти инспектирал строителните дейности, които приключили за няколко месеца.

“Къщата ми не е ремонтирана поне от 15 години. Самото време за съгласуване мина бързо и общината съдейства, а

целият ремонт

отне близо

месец. Около

4-5 хиляди лв.

ми струва”,

обясни Димитър Даскалов.

Стопаните, ремонтирали старинните сгради, бяха наградени за ангажираността си към опазването на архитектурното наследство.

“Надявам се, че и останалите собственици на къщи - паметници на културата, ще последват примера, който тези отговорни хора дават”, коментира кметът Даниел Панов.

Специална комисия е проверила състоянието на 111 сгради частна собственост, които имат статут на недвижими културни ценности. Издадени са 55 предписания за предприемане на необходимите ремонтни или обезопасителни дейности.

Още 39 безценни

сгради се

нуждаят от

спешна

реставрация

Те са по улиците “Независимост”, “Стефан Стамболов” и “Михаил Кефалов”. Ако ремонтите не започнат до 1 март, ще последват сериозни глоби.

“Оказа се, че някои от имотите имат по 15 собственици. Има такива, които от години живеят в ЮАР, получават си наемите от магазините на първо ниво, но не се интересуват от горните етажи, които те са длъжни да ремонтират”, каза Даниел Панов.

Специалистът по културно-историческо наследство арх. Румяна Брайнова разказа, че подобни по мащабите си ремонтни дейности по вековните сгради са извършвани преди повече от 30 години, но тогава с пари от държавата.

“Обновлението започна и това е една много похвална инициатива на община Велико Търново. Просто фондът е износен и той се нуждае от една перманентна грижа във времето напред, за да може да се запази това богатство на Стария град”, допълни арх. Брайнова.

Според нея около 30 къщи от списъка с паметници на културата вече са разрушени и от тях не е останало нищо.

Същата сграда преди
Същата сграда преди
Кметът на Търново Даниел Панов (вляво) лично следеше ремонта на имота на Любомира Сотирова.
Кметът на Търново Даниел Панов (вляво) лично следеше ремонта на имота на Любомира Сотирова.