4 общини обединяват ресурс и потенциал за превръщане на региона в най-голямата индустриална територия

Hай-големият индустриален парк ще бъде развит на територията около Варненското езеро. Очакванията са там да намерят място големи производствени мощности, търговски и логистични центрове, инвестиционни компании.

Това ще превърне района в най-голямата индустриална зона в страната. Такава е и амбицията на кметовете на 4 общини от област Варна, които обединиха усилията на администрациите си, за да стартират проекти за привличане на инвеститори. Един от тях е създаване на “Зона за иновации и развитие Варна”.

Идеята на кмета на Варна Иван Портних за създаване на реални условия за добър бизнесстарт в България на потенциални големи инвеститори е подкрепена от общините около езерото. Районът, обхващащ Аксаково, Варна, Белослав и Девня, е идеалното място за бизнес.

Тук е най-уникалната в страната концентрация на транспортна инфраструктура. През зоната минава част от магистрала “Хемус” - старият път за София. На брега на езерото е фериботното пристанище, порт Варна-изток и Варна-запад, летището, което всяка година увеличава броя на авиокомпаниите и пътниците, както и индустриалният комплекс в Девня.

Освен транспортните комуникации всяка от общините, които проектът обединява, допълва инвеститорското портфолио. Варна - с кадровите възможности, генерирани от 6-те университета, колежите и научните центрове. Девня - с индустриалния комплекс. Аксаково и Белослав допълват предимствата на района с транспортните и логистичните възможности и административния си капацитет.

“Обединявайки усилията си в общо портфолио, отразяващо приоритетите и възможностите в интегрираните планове за градско развитие на 4-те общини, ние ще рекламираме нашите възможности на специализирани инвестиционни форуми. Така ще създадем много по-добри контакти и възможности както за нови инвеститори, така и за вече съществуващия бизнес”, казва Портних.

Общините обединяват усилия, научен потенциал, инфраструктурни дадености, географско положение, за да могат да предложат комплексни решения за всеки инвеститор, който прояви интерес към региона. Работи се и по няколко инфраструктурни проекта, които да улеснят допълнително логистиката на индустриалните терени.

Един от тях е

т.нар. детелина

край Игнатиево,

която ще даде възможност за извеждане на част от трафика извън Варна и бърза връзка до индустриални терени.

Обособената в района бизнесзона в последните години се развива и разширява и необходимостта от удобна транспортна връзка става все по-належаща. Затова и тя заляга в приоритетите на кандидатите за депутати от ГЕРБ като безспорно необходима в най-кратки срокове.

Целите на инициативата за обособяване на икономически високоразвита зона около Варненското езеро е повишаване на жизнения стандарт чрез създаване на нови работни места, изграждане на инфраструктурни мрежи, повишаване на конкурентоспособността на икономиката.

В края на февруари кметовете на 4-те общини подписаха меморандум за дългосрочно стратегическо партньорство за създаване на “Зона за иновации и развитие Варна”.

“За тази зона вече има заявени бизнес интереси, трябва само да осигурим нужната логистика. Потенциалът на 4-те общини се развива в последните години в силно положителна посока. За това може да се съди по много показатели – макрорамките на бюджетите, проектите, които се реализират, дори развитието на целогодишни полети до 7-8 нови дестинации, което е в голям плюс за бизнеса”, каза след официалната церемония кметът на Варна Иван Портних. Той цитира данни на НСИ, според които за 2015 г. Варна и регионът са втори в страната по преки чуждестранни инвестиции.

“Подкрепихме инициативата за зоната на кмета на Варна, водени от желанието да обединим усилия в привличането на инвеститори, защото този район - Аксаково, Варна, Белослав, Девня, е уникално място за бизнес.

В цяла България няма концентриране на толкова добра транспортна инфраструктура. Убедени сме, че този район може да стане

най-доброто

място за бизнес

и инвестиции в България”, каза кметът на Аксаково Атанас Стоилов.

Той допълни, че вероятно ще има трудности, например – комасирането на територии, голяма част от които са частна собственост, но при реален инвеститорски интерес с подкрепата на областната управа това може да бъде решено.

Предстои да бъде изготвено общо CV на индустриалната зона, в което ще намерят място приоритетите и възможностите в съответните интегрирани планове за градско развитие на четирите общини.

В него ще бъдат отчетени индивидуалните характеристики на Варна, Аксаково, Белослав и Девня - като човешки ресурс, заетост, производствени мощности и съоръжения, инфраструктура – пътна, водна, енергийна, комуникационни, научноизследователски и иновационен потенциал, информационни и комуникационни технологии.

Документът ще бъде внесен за обсъждане и подкрепа от общинските съвети на съответните общини. Зоната остава в отворен формат.

IT академия отваря врати във Варна през април

Обучението трябва да задоволи все по-големия глад от подготвени кадри

IT академия ще отвори врати във Варна в средата на април. Тя вече е сертифицирана от министерството на образованието и трябва да задоволи все по-големия глад за квалифицирани кадри в IT бизнеса, който непрекъснато се разраства през последната година във Варна.

Конкуренцията при набиране на кадри е огромна, след като само през последните 3 месеца отвориха врати офисите на няколко международни компании, разработващи корпоративни софтуерни решения за водещи брандове като DM, Carrefour, Promod, LOreal и Diseny.

Варненски адрес от 1 декември има и компания, занимаваща се с иновативни софтуерни продукти, които улесняват достъпа до финансови услуги и повишават ефективността на самите финансови институции. Сред клиентите и партньорите са фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, Master Card Foundation, International Finance Corporation (IFC), World Bank, ACCION International, VisionFund International и други.
Преди дни свой екип във Варна установи и американската компания C3i Healthcare Connections, която е един от водещите доставчици на услуги в областта на технологиите и аутсорсинга на бизнес процеси за фармацевтичната идустрия в световен мащаб.

“Заради университетите и фактът, че това е градът с най-много млади хора в България, и заради доброто предлагане на офис площи от висок клас”, така мениджърът на един от новосъздадените изнесени софтуерни екипи обяснява причините за започналото превръщане на Варна в българската Силиконова долина.

“Advance academy.bg е насочена към хора, желаещи да се преквалифицират и търсят обучение на български език. Предимство е, че всеки ще може да избере дистанционно или присъствено обучение в удобно за него време, като графикът на курсовете ще бъде изготвен с максимална гъвкавост.

Oбучението ще се провежда от специалисти с дългогодишен опит в ИТ сферата, което е и следващото предимство. Те ще споделят реални ситуации и ще дават много практически съвети на курсистите. И накрая всеки ще има възможността да получи диплома, сертифицирана от министерството на образованието и ЕС за професия “Приложен програмист”.

В академията са инвестирани над 100 хил. лв. и тя е една от най-големите в България. За първи път се предлагат IT курсове за начинаещи с учебни компютри “МакБук” за всички курсисти.

AdvanceAcademy.bg е разработила изключително интензивни курсове за обучение по iOS програмиране, FrontEnd development, webDesign, Quality Assurance.

Академията има една от най-развитите онлайн системи за дистанционно обучение, така че лекциите и практическите задачи да се ползват от хора в различни градове извън Варна”, обяснява Адрияна Митева, мениджър на Advance Human Capital - фирмата, натоварена с набиране на екипи за голяма част от IT компаниите, които откриват свои офиси във Варна, и създател на академията.

С цел създаване на предприемаческа екосистема във Варна и привличането на предприемачи от страната и чужбина, така че градът да се превърне в център на иновации, общинският съвет гласува създаването на “Клъстер Варна - град на иновациите”. Той обединява 3 варненски университета, общината и фондация Webit.

“Градът се развива активно, имаме преки чуждестранни инвестиции, възражда се строителният сектор. Работим усилено по оста: образование - кариера - работа.
Приоритет №1 е “Варна - град на знанието”. От бюджета 104 млн. са насочени към образованието. За тази година планираме инвестиции в 10 училища за повече от 35 млн. лв. Ще продължим да обновяваме наличната база и с увеличаване на активната работа по европейски проекти.

Основните мотори на развитие на града са университетите, изграждането на новата библиотека, черноморски младежки център - платформа за среща на млади хора от Варна с Европа и света за развиване на предприемачески умения.

Предвиждаме пакет от преференциални мерки за студентите в града. Ще се подобри спортната инфраструктура с 4 големи комплекса като този в кв. “Младост”. Ще има повече места за социализация и развлечения”, обяснява кметът на Варна Иван Портних.