Великобритания ще продължи да предлага сигурно убежище на чужденците, които живеят на Острова, но ще има промяна в правилата, по които българите ще кандидатстват за работа. Това заяви посланикът на Обединеното кралство у нас Ема Хопкинс в интервю за bTV.

„Разбираме, че много хора ще бъдат разочаровани от решението да напуснем ЕС, но ние не подхождаме към този процес като към развод, а като към нова фаза на отношенията с нашите европейски партньори“, каза Хопкинс.

„В момента нищо не се е променило. Българските студенти и работници продължават да имат право да идват в Обединеното кралство, за да учат и да работят. Един от приоритетите е да дадем сигурност на онези, които са вече в Обединеното кралство. Мнозина се притесняват за това, което ще се случи с тях, затова искаме на много ранен етап да договорим положението на вече живеещите у нас. Решението да напуснем означава да поставим своите правила, своите миграционни правила. Да определим в кои сектори на икономиката се нуждаем от работна ръка и да привличаме работници там. А по отношение на образованието винаги сме искали да имаме международни студенти. Четири от топ 10 на университетите в света са британски. Затова нашето желание е много скоро да обявим какво ще бъде положението за академичната година 2018/2019 г. – за да може студентите, които възнамеряват да учат, да имат сигурност за техния статут“, обясни посланикът.

На въпрос дали запазването целостта на Обединеното кралство е най-голямото предизвикателство пред Лондон при Брекзит, Хопкинс отговори: „Много ценим Шотландия, Северна Ирландия, Уелс и Англия да бъдат партньори, такива каквито са. В голяма степен се надяваме това да се съхрани. В хода на преговорите премиерът ще преговаря от името на всички части на Обединеното кралство. Понастоящем не смятаме, че има основание за втори референдум в Шотландия. В момента е подходящо и уместно съюзът ни да бъде по-единен и да се надява и работи за бъдещето на Обединеното кралство. Искаме да запазим зоната за свободно пътуване между Северна Ирландия и Ирландия. Не искаме да се върнем към границите на миналото“.