Срокът за намаление при налога за доходите вече изтече

До 30 април всеки, който е допуснал грешка при попълването на данъчната декларация за доходите, може да подаде коригираща, в която да я поправи.

За първи път от тази година гражданите и фирмите имат още една възможност веднъж годишно да коригират размера на дължимия данък за минала година, деклариран пред НАП.

До 30 септември те могат да подадат еднократна коригираща декларация, която ще ги спаси от глоби за неверни данни.

От приходната агенция напомнят, че срокът за подаването на декларациите за облагане на доходите тази година изтича

на 2 май, защото

30 април е неделя,

а 1 май е почивен ден

Срокът за данък върху доходите с 5%отстъпка вече изтече - той беше до 31 март.

Също до 30 април могат да се платят с 5% отстъпка данъците за имотите и за колите. Те се дължат към общинските бюджети.

Освен тях пред местните власти се декларират и плащат още данък върху наследствата, данък върху даренията, данък при възмездно придобиване на имущества, патентен и туристически данък.

Данъкът върху недвижимите имоти се дължи за апартаменти, къщи и поземлени имоти в строителни граници, както и за някои имоти извън тях. Ако на притежаваното място има водни обекти, държавна и общинска собственост, данък не се дължи.

Не се облагат също и земеделските земи, горите.

Без данък са

и имоти с данъчна

оценка под 1680 лв.

Налогът се плаща от собствениците, а ако има учредено право на ползване, тогава той се дължи от ползвателя.

До 2 месеца от придобиването на нов имот всеки собственик е длъжен да го декларира в общината.

Данъкът за него се дължи от месеца, следващ този, при който е станало придобиването му.

Законът за местните данъци дава облекчения при изчисляването на размера на данъка. Притежателите на единствено жилище или на посочено от тях за основно дължат 50% от размера му.

Когато основното жилище е собственост на човек с намалена работоспособност от 50 до 100%, намалението е 75%.

Освен с 5% намаление, ако се плати накуп до 30 април, данъкът може да се плаща на две равни вноски - до 30 юни и до 31 октомври на годината, за която е дължим.

Наследници също

дължат пари за

получен имот,

независимо от това дали е придобит по закон, или със завещание. Те са длъжни в срок от 6 месеца да подадат декларация в общината по последното местожителство на наследодателя. В нея се описва полученото наследствено имущество по вид, местонахождение и данъчна оценка.

Ако наследниците са братя и сестри и техните деца, то тогава данъкът е

от 0,4 до 0,8% за

наследствен дял

над 250 000 лв.

За всички останали той е от 3,3 до 6,6% за дял над 250 хил. лв. Конкретният му размер зависи от решението на общинския съвет, където се намира наследеният имот.

Без лихви и глоби наследственият данък трябва да се плати до 2 месеца от придобиването.

Когато наследеното е чужда валута, злато или друг ценен метал, стойността им се определя по курса на БНБ.

Ценните книжа се облагат по пазарна стойност и само по изключение, ако тя не може да бъде определена - по номинал.

За наследени превозни средства основа за данъка е застрахователната им стойност. Всички останали движими вещи и права се оценяват и облагат по пазарната им стойност. Данък дарение се дължи за движими вещи и недвижими имоти, вкл. и погасените чрез опрощаване на задължения. Важно е да се знае, че не се облагат с данък имуществата, придобити

по дарение

между роднини по

права линия и

между съпрузи

Не се облагат с данък и средства, предназначени за лечение, както и технически помощни средства за хора с увреждания.

Не се дължат пари за общинския бюджет и за обичайните подаръци или когато имуществото е прехвърлено по безвъзмезден начин в изпълнение на задължение, произтичащо от закон.

Без данък дарение са непаричните вноски в капитала на търговско дружество, кооперация или юридическо лице с нестопанска цел.

Всеки собственик

на автомобил дължи

данък за него

Облагат се също мотори, кораби, самолети, яхти и други превозни средства, които са регистрирани за движение по пътната мрежа.

За леките автомобили общинските съвети определят конкретния размер в зависимост от мощността на двигателя, коригирана с коефициент в зависимост от годината на производство.

В интернет има калкулатори, които пресмятат дължимото.

Данъкът за превозните средства може да се плаща на две равни вноски - до 30 юни и до 30 октомври на годината, за която той е дължим.

На предплатилите

до 30 април за

цялата година се

прави отстъпка 5%

Физическите лица,които извършват дейности, за които е въведен патентен данък, дължат такъв при две условия: ако оборотът им за предходната година не превишава 50 хил. лв. и ако не са регистрирани по ДДС. Той се внася на четири равни вноски, съответно до 31 януари, 30 април, 31 юли и 31 октомври.

Такса смет ще расте, но плавно

До 2020 г. такса смет може да расте, но с не повече от 20% от сегашните си размери. Това става ясно от обявената в петък за обсъждане от финансовото министерство нова методика за изчисляването ѝ.

Проектът за промени в закона за местните данъци и такси е поставил ограничение пред увеличението и от 20% до 2020 г.

От финансите предлагат също да се въведе петгодишен период, през който преминаването към нови начини за изчисляване на таксата да стане постепенно и без сътресения.

Размерът на таксата ще се определя пак от общинските съвети и може да се променя всяка година, предвижда проектът.

Местните власти трябва да изберат измежду няколко алтернативи, които да служат като основа за изчисляване на таксата.

Предложението на финансите е за услугата по събиране и транспортиране на битовите отпадъци това да става на основата на индивидуално измерено количество чрез: торби с определена вместимост и товароносимост, съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събирането им и определената честота за тяхното транспортиране или в зависимост от броя ползватели на услугата в съответния имот.

За втория компонент на таксата - услугата по поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места, предложението е да се избира измежду брой ползватели на услугата в имота, разгъната застроена и/или незастроена площ на недвижимия имот или от брой лица с постоянен адрес в него.

Проектът задължава общинските власти преди вземането на конкретно решение, в 14-дневен срок преди внасянето му, проектът за съответната община да се обяви на сайта и за обществено обсъждане от гражданите.

Информацията и данните за одобрените план-сметки, отчетените разходи и отчетените количества събрани и третирани битови отпадъци за предходната година, както и приетите основи за определяне на таксата за битови отпадъци за текущата година пък ще се публикуват ежегодно в срок до 15 февруари на интернет страницата на общината. 

Такса смет може да се вдигне с до 20% заради нова методика.
Такса смет може да се вдигне с до 20% заради нова методика.