Само няколко месеца след като активите на “Литекс моторс” бяха прехвърлени на нова компания, тя спечели обществена поръчка

Броени месеци след като фирма “Българска автомобилна индустрия” се сдоби с активите на “Литекс моторс”, която е в процедура по несъстоятелност, компанията спечели поръчка на МВР за доставката на 290 джипа.

Според източници от министерството това е станало възможно след промяна на изискванията в поръчката. Първоначално офертите е трябвало да се оценяват с 60% тежест на техническите характеристики на автомобилите и с 40% на цената. Но показателите са били обърнати и водеща е станала цената.

А при оферта за 11,5 млн. лева “Българска автомобилна индустрия”, която сега сглобява у нас китайските джипове “Грейт уол”, се е оказала сигурен победител. Най-близкото до нейното предложение от конкурент е било с около 8 млн. лв. по-скъпо.

От МВР имат солиден аргумент за промяната на критериите - така вместо почти 30 млн. без ДДС ще се платят близо 60% по-малко. В мотивите си за избора е посочено като предимство и това, че предложените автомобили се сглобяват в България, което намалява стойността им.

Сумата за покупка на джиповете е част от 160 млн. евро, които ЕС отпусна от спешните фондове за справяне с бежанската криза.

В търга за високопроходимите машини са участвали 11 компании. Част от тях отпадат заради непълна документация или не отговарят на изискванията.

До финалния кръг са допуснати четири, а запознати с документите твърдят, че по отношение на техническите параметри офертата на “Българска автомобилна индустрия” е класирана на последно място, макар и с голяма разлика от останалите. Експерти от автомобилния бранш казват, че китайските джипове не са некачествени, но не са тествани за специфична полицейска и охранителна дейност, особено в труднодостъпни райони като граничните.

А джиповете ще се използват от полицията при противодействие на нелегалната миграция по външни граници на ЕС. Поради това са и с допълнително оборудване - радиостанции по стандарта ТЕТРА, система за разпознаване на автомобилни номера, таблети с принтери и монтирани допълнителни фарове на покрива.

“Българска автомобилна индустрия” се появи на автомобилния пазар у нас след редица прехвърляния, след които се оказа собственик на активите на “Литекс моторс”, която се контролира от бизнесмена Гриша Ганчев.

През февруари второ дружество само поиска от съда да бъде обявено в несъстоятелност, след като стана ясно, че синдиците на КТБ са подали искова претенция към “Литекс моторс” за над 57 млн. лв.

Фирмата е сред най-големите длъжници на КТБ с кредити за близо 76 млн. лева. След редица цесии обаче задълженията бяха изчистени. Синдиците на КТБ заведоха дела срещу цесиите с искане съдът да ги обяви за невалидни.

Явно развитието на делата не е в полза на “Литекс моторс”, защото в отчета на дружеството за 2015 г. се посочва, че във връзка със сключените цесии има “потенциална възможност за евентуални ефекти от последващи действия, които да рефлектират негативно върху дейността на дружеството”.

Поради това е задействана схема, която да превърне “Литекс моторс” в кухо дружество

без активи, както това се случи с “Петрол”, след като бензиностанции бяха прехвърлени на различни фирми.

При “Литекс моторс” схемата започва през юли 2015 г. Тогава земята и сградите на завода са прехвърлени на “Торинекс” срещу 11,4 млн. лв. Малко по-късно има второ прехвърляне от “Торинекс” към “Ловеч моторс”, която отскоро се казва “Българска автомобилна индустрия”. “Ловеч моторс” е дилър за България на китайските автобуси Yutong.

Преименуваната “Ловеч моторс” тегли заем от Интернешънъл асет банк, като ипотекира производствената сграда и склада на завода. Следва цесия, с която банката прехвърля ипотеката на “Литекс” АД.

Финалните стъпки на схемата са в началото на тази година и регистрацията на “Литекс моторс” е прехвърлена от село Баховица в “Литекс тауър” в София.

Дружествата, участващи в схемата с активите, са свързани с Гриша Ганчев. “Торинекс” е собственост на Илия Георгиев, който участва в управата на “Бългериън шугър къмпани” и “Литекс консултинг” - фирми на Ганчев. Андон Димитров държи “Българска автомобилна индустрия”, а името му се среща в други фирми на Ганчев - ПФК “ЦСКА-София” и “Централна автогара”.

Евентуален фалит на “Литекс моторс” доста ще затрудни синдиците на КТБ при събирането на отпуснатите заеми. Защото дори цесиите да бъдат обявени за нищожни, дружеството вече няма активи, които да бъдат осребрени.

На синдиците ще им се наложи да водят дела по Закона за банковата несъстоятелност, който позволява да се иска от съда разваляне на сделки и връщане на активи, придобити със средства от фалирала банка. Това ще отнеме поне няколко години заради протакането на такъв тип дела.

А още едно дружество, купено с пари от КТБ, може да не върне нито лев от взетите заеми заради схемата с прехвърляне на активи.

В момента синдиците на КТБ водят дела за 234,4 млн. лева кредити, които фирми, свързани с Гриша Ганчев, са взели от банката и не са ги върнали.

Делото срещу “Литекс моторс” е част от тази обща претенция, която е насочена основно към “Прима консулт индъстри”. Нейна собственост са над 130 бензиностанции, които преди това бяха в активите на “Петрол”. “Прима консулт индъстри” финансира покупката на бензиностанциите с кредит от “Литекс комерс”. Така ключови активи се вадят от “Петрол”, в което синдиците виждат риск интересите на кредиторите на КТБ да бъдат увредени.

Искът срещу собственика на бензиностанциите е разделен на 10 отделни части. Като част от него са и търсените от “Литекс моторс” 57 млн. лв.

Освен това синдиците са оспорили в съда и направените прехвърляния на активи на завода за автомобили на други компании. Прихващанията, с които първоначално са били заличени задълженията на “Литекс моторс” към КТБ, все още били в сила.

Делото се очаква да се проточи обаче, тъй като с него всъщност щял да се решава целият спор за кредитите, които “Петрол” има да връща на КТБ.

В края на миналата година синдиците пратиха и сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров, че конкретни лица предприемат действия, чиято крайна цел е да бъде осуетена възможността на държавата да осребри активи на три конкретни дружества, закупени с пари от КТБ.

Те били свързани основно с фирмите “Сана спейс хотел Хисаря”, “Хелт енд уелнес” и дружествата от групата “Петрол”. Първите две са на банкера беглец Цветан Василев. 

ГРИША ГАНЧЕВ
ГРИША ГАНЧЕВ