За да се запази уникалността на българското кисело мляко, най-добре е да се създадат два отделни стандарта - за “кисело мляко” и за “българско кисело мляко”.
Това предложи пред “24 часа” председателят на Асоциация “Активни потребители” Богомил Николов по повод намерението на Българския институт по стандартизация за промяна на БДС на този продукт.
Изискванията на БДС по принцип не са задължителни за спазване, но въпреки това много производители се придържат към тях, защото това е мощен маркетингов инструмент поради това, че хората по инерция му имат доверие, смята Николов.
Минималните изисквани количества Lactobacillus bulgaricus и Streptococcus thermophilus веднъж вече бяха намалени в БДС през 2010 г. Тогава производителите се оплакаха, че когато правят “слепи” тестове и потребителят не знае какво опитва, масовият вкус у нас клони към по-меките и сладки млека. Когато обаче в продукта има от двата родни щама, вкусът става по-остър и кисел, макар че такъв продукт е по-здравословен.
Затова според Николов трябва да има два отделни стандарта. Това ще помогне оригиналният вкус на българското кисело мляко да се запази, а онзи, който иска да произвежда йогурт или да използва други бактерии, да го прави. Запазването на изискванията е важно и защото двата щама са повод за национална гордост, а и те са патентовани и са известни по целия свят, особено в Далечния изток.
“Ясно е, че при това положение млякото с българския щам, особено ако е в стъклена или глинена опаковка, ще се превърне в бутиков и по-скъп продукт. Продуктът, който е с по-ниско съдържание, ще е по-евтин и масов. Но така е по-добре, отколкото самият стандарт да снижи изискванията си и пазарът да нарича “българско кисело мляко” нещо, което всъщност не е такова”, смята Николов.
Той подчерта, че опитът за промяна за пореден път се прави на тъмно, без да е имало обсъждане, както наскоро бе променен за лютеницата и се допусна по-високо захарно съдържание в нея.
Според Николов, ако стандартът се промени и за опаковките, това също ще е крачка назад. Особено ако се разреши за опаковка да се използват всякакви материали.
Земеделското министерство е против каквато и да е промяна на БДС за киселото мляко и ще настоява пред института по стандартизация това да не се прави, съобщиха от ведомството. Според подчинените на министър Румен Порожанов количествата на двата щама трябва да се запазят, защото всяко изменение ще доведе до промяна в микробиологията на киселото мляко, а това ще промени традиционния характер на българските млечни продукти.