Това показват резултати от проверката на храните. Добрата новина от нея е, че разликите са незначителни и всички храни са безопасни. При месото
няма никакви отклонения
Двоен стандарт при храните има. Анализът на продукти, продавани у нас и в Германия и Австрия, показа, че българите ядат по-некачествени храни, но затова пък някои от тях са в пъти по-скъпи.
Това стана ясно от изявление на министъра на земеделието Румен Порожанов в сряда след заседанието на Министерския съвет.
Около 20% от изследваните 31 хранителни продукта се различават по съставки.
В анализа бяха включени продукти с еднаква марка, купени от едни и същи вериги в Австрия, Германия и България.
“Един и същ продукт се различава на пазарите в Европа и Централна и Източна Европа”, обясни министърът.
Порожанов каза, че 7 от стоките са с различно съдържание - на немски са описани едни съставки, а на български - други. Газирани напитки от една и съща марка на немския пазар се предлагат със захар и въглеродна киселина, а в България съдържат фруктозо- глюкозен сироп и въглероден диоксид.
Плодов сок на един и същ бранд от западноевропейския пазар е с обявено съдържание на 100% плод, а в България е с 97% сок от концентрат и 3% портокалов пулп.
Разлика е установена при анализа на вкус, консистенция и други параметри на 3 от продуктите.
“Физико - химичният анализ имаше за цел да определи дали това, което е изписано като съдържание, отговаря на анализите. Те бяха направени в 5 лаборатории. Има отклонения, но всички са в рамките на допустимите съгласно регламента от 2011 г. за качеството на храните”, увери министърът.
“Много от тези отклонения от гледна точка на европейското законодателство се считат за несъществени. Разликите имат по-скоро морално-етичен характер”, коментира Дамян Илиев, директор на Българската агенция по безопасност на храните.Най-сериозните разлики са при млечните продукти.
При тях има описания, заблуждавали българския потребител, че си купува продукт като в Германия, коментира Илиев. От доклада се вижда, че по всички показатели на анализа българските млечни храни се различават от тези в Западна Европа.
При съпоставката на маргарина, който на външен вид е абсолютно еднакъв (освен разлика в грамажа), предлаганият у нас е със 70% мазнини, а немският е с 80%.
Органолептичният анализ показал разлики при вкуса, мириса, аромата, цвета, консистенцията, разрезната повърхност и саламурата при двата аналога на сирене моцарела. Купеното от България е с бял цвят, специфичен вкус, но без изразен аромат на мляко, с рехава разрезна повърхност и слабо открояване на пластовете. При саламурата липсва характерният зеленикав оттенък. Той обаче се наблюдава при немското. То е със слабо жълт оттенък, изразен вкус на мляко, плътна разрезна повърхност.
Физикохимичен анализ показва несъществени разлики като 0,1% по-високо съдържание на въглехидрати например и с 0,2 на сто по-ниско в сравнение с обявеното на етикета.
Съдържанието на протеин в българския продукт е с 0,19% по-високо в сравнение с европейския и с 0,2% по-ниско в сравнение с информацията на етикета.
За един вид краве масло съдържанието на наситени мастни киселини на “българския” продукт е с 0,9% по-високо, сравнено с “европейския” и с 4,3% по - високо в сравнение с информацията на етикета.
Един от видовете краве масло в Германия се продава за около 4 лева, а в България е 5,89 лв. лева за 250 грама.
Два еднакви детски шоколадови десерта показали значителни разлики между съставките на етикетите. В продукта от Германия се съдържа захар, декстроза и яйчен прах, а в продукта от България се съдържа захар, глюкоза, глюкозо-фруктозен сироп, яйца. Освен това в германския има мляко - 24%, и тъмен (горчив) шоколад - 21%, докато в българския има мляко - 21%, и шоколад - 20%.
Различие е констатирано при двата аналога на един от видовете шоколад по отношение на цвета, като българският продукт е кафяв, а западноевропейският му аналог е светлокафяв.
Съдържанието на мазнини, сравнено с обявено на етикета за българския продукт, е 0,02% по-малко, а на европейския - с 0,31%. Захарите в продукта, купен у нас, са с 1,09% по-малко.
При обявено минимално съдържание на какао на етикета от 30 на сто в българския шоколад има 8,68% повече, а в немския - 4,67% повече.
При шоколадови бонбони в България мазнините са с 0,36% по-малко от обявените и с 0,44 на сто надолу в европейските. Отклонението при белтъците е 0,42% нагоре при българския продукт, а за европейския - по-ниско с 0,11%.
Няма обаче използвани подсладители и консерванти, показал анализът.
Лабораторни изследвания на детски пюрета показали, че в българския продукт рапичното олио е 1,3%, докато в този от Германия е 0,9%. Съдържанието на протеин в Германия е 1,5 г на 100 грама продукт, а за България - 1 г. Като вкус и аромат различия не са открити.
Незначителни отклонения имало при съдържанието на белтък, сравнено с обявеното на етикета - в рамките на 0,01%.
За плодов сок от една и съща марка при един от продуктите в българския му аналог газировката е слаба, а вкусът е сладникав в сравнение с този от Западна Европа, където газировката е изразена, а вкусът е сладък. Имало разлики в съдържанието на захар - с 0,39% по-ниско спрямо написаното на етикета.
В групата на безалкохолните напитки не са открити необявени и неразрешени оцветители, подсладители и консерванти, показва още докладът.
Двойно по-малко кофеин има в енергийна напитка у нас спрямо написаното на етикета. Отклонението е с 1,52 милиграма на процент при 0,65 при купената в чужбина. Енергийното съдържание в килоджаули на 100 грама за българския продукт е по-високо от това на другия продукт.
Единствената група, при която не са открити съществени различия при вкуса, етикета или химичния състав, е тази на месата. Експертите са анализирали шунка, месни консерви и колбаси.
В сурово - сушен продукт е открит натриев хлорид, който е с 3,18% по-малко в сравнение с купения от чужбина и с 2,12% по-малко в сравнение с информацията на етикета. Водното съдържание в проценти на българския продукт е с 3,2% по-високо.
Мазнините са с 1,72% надолу спрямо чуждия колбас, а спрямо отбелязаното на етикета - с 4,31%.
Протеинът в българския е с 0,05% по-високо ниво, разликата от обявеното на етикета е 3,25%.
Консерва с месо показала с 1,02% по-малко мазнини спрямо другия продукт и с 0,24% в сравнение с информацията на етикета. Под 0,2 на сто са отклоненията при натриевия хлорид.
Храните са абсолютно безопасни, те дори са коректно етикетирани, въпросът е защо има разлика в етикета на сходни продукти, коментира зам.-председателят на агенцията по храните Любомир Кулински.
Различията нямат отрицателно въздействие върху здравето на хората.
Предстои България да уведоми Европейската комисия за резултатите от изследванията. Очаква се в края на лятото Брюксел да обяви мерки за изравняване на стандартите.
16 от продуктите по-скъпи у нас, рекорд при детски пюрета - със 107%
“16 от проверените 31 продукта се продават на по-високи цени у нас. Това поражда определено безпокойство”, каза министърът на земеделието Румен Порожанов. Той запозна министрите си с резултатите от проверките.
Най-голямо е отклонението в цените на детските храни - два вида пюрета струват у нас с 80 и 107% повече, отколкото в Австрия и Германия. Млечните и шоколадовите продукти пък са с между 20 и 70 на сто по-високи цени в България.
Разликите не са незначителни, колкото и на пръв поглед да е необяснимо, каза министърът. Затова той ще покани Комисията за защита на потребителите и потребителските федерации и асоциации, за да бъде обсъдена темата с по-високите цени.
И да видим по тяхна линия какво може да се предприеме, коментира Порожанов. При анализа на съдържанието има 7 продукта с различни съставки, тоест при около 20% от проверените храни.
Резултатите от българските проверки ще бъдат изпратени на еврокомисаря по защита на потребителите Вера Йоурова. Темата за двойствения стандарт на храните ще бъде представена и на следващото заседание на Съвета на министрите от ЕС.
“Информацията ще бъде внесена от словашкия колега и ще бъде подкрепена от Вишеградската четворка, плюс другите 4 страни, които участваме в този процес”, обясни министърът.