Главният прокурор Сотир Цацаров да назначи проверка. НАП да обяви фирмата във фалит, за да могат хората да си получат парите от гаранционния фонд
Работници с неизплатени заплати да могат в срок до 12 месеца вместо сегашните 3 да кандидатстват във фонда за гарантиране на вземанията им.
Всеки работещ да има равно право наред със собственика или кредитора да поиска обявяване в несъстоятелност на компанията.
Държавата да не позволява прехвърлянето на фирми на клошари и безимотни хора, от които нито тя, нито работници, нито кредитори могат да съберат вземанията си от препродадените компании.
Тези три твърди
искания към
парламента отправи в края на миналата седмица омбудсманът Мая Манолова.
Поводът- близо 700 души, работили във веригата “Пикадили”, собственост на фирмата “Селект Трейд”, които не получават нито заплати, нито обезщетения от гаранционния фонд. След срещата си с тях Манолова заяви, че хората все още имат шанс да получат забавените и изработени от тях заплати, ако бъде променен Кодексът на труда.
Точно в историята с неизплатените заплати в “Пикадили” се
виждат всички
пробойни в
българското
законодателство
и цялата наглост на някои работодатели, отсече Манолова. Примерите за това били многобройни: работници биват продавани заедно с инвентара, докато ръководството на фирмата се крие от тях, не се плащат заплати, не се внасят осигуровки.
Какъв е казусът
“Пикадили”
Фирмата е в тежко финансово състояние. Част от работещите във веригата вече не получават заплати, повече от 2-3 месеца. Има и около стотина човека с все още непрекратени правоотношения- майки, болни, хора в отпуск.
Собствениците обаче не подават искане за старт на процедурата по обявяването им в несъстоятелност. През това време трите месеца, отпуснати в момента от законодателите, изтичат. Хората изпускат срока, за да получат пари от фонда за гарантиране на вземанията.
Манолова е категорична, че дори и за 6 месеца, както предлагат депутатите, трудно може да се прекрати трудовото правоотношение и да започне производство по несъстоятелност срещу фирмата с решение на съда.
За това омбудсманът
предлага срокът
да се удължи
до 12 месеца.
Работникът да получи право също да поиска стартиране на процедурата за несъстоятелност е второто искане.
“Представете си кой съд в рамките на три месеца ще започне такава процедура. Особено когато не е по искане на работодателя”, аргументира се Манолова.
Още повече, че работникът не може да подаде молба за започване на производство по несъстоятелност. Той трябва да чака добрата воля на някой кредитор да започне производство, за да може да опита да се включи в тези срокове”, категорична е Манолова.
Тя обаче уверява, че ще настоява не само за удължаване на времето за кандидатстване към фонда, но и за забрана да се продават фирми на клошари.
Засега Манолова е
получила
уверение от
лидера на
мнозинството
в парламента, че предложенията ще бъдат преразгледано.
По данни на омбудсмана средногодишно с по 1 милион лева от гаранционния фонд се възстановяват на служители с неизплатени заплати.
Ако поправката с 12-те месеца бъде направена обаче, много повече от измамените работници ще могат
да вземат
до 6 заплати
или 1200 лева
А общият разход за подобни случаи ще набъбне до около няколко десетки милиона лева.
Заради многото случаи, подобни на казуса с “Пикадили” , с писмо до главния прокурор Сотир Цацаров Манолова
иска той да
разпореди проверка има ли престъпление
в случая с неплащането на заплати и невнесените осигуровки, или не.
Ситуацията с неплатените заплати е само върхът на айсберга, тъй като за хората с непрекратени трудови договори няма кой от фирмата да подава в НАП декларациите, които са нужни за осигурителните им права. Така хората в болнични или в майчинство не могат да си получават и обезщетенията.
Затова Манолова е поискала от Националната агенция за приходите да направи проверка. Ако установи, че са налице условията, тя да е тази, която да поиска откриване на процедура по несъстоятелност. Ако има решение на съда за това,
ще бъде назначен синдик и повечето
от проблемите
могат да се решат.
Трето писмо, подписано от Манолова вече е изпратено в Националния осигурителен институт Причината - заради невнасянето на осигуровки може да се получи така, че работниците да успеят да докажат само осигурителния си стаж. Поради това, че осигуровките са само декларирани, но не са реално внесени, тези месеци ще участват във формирането на пенсиите им с размер равен на минималната заплата, а не с реално изработеното от тях.
Държавата трябва да застане зад работещите хора и да ги защити, убедена е Манолова. Всички институции трябва да обединят усилията си, за да има резултат, смята тя.