Заповедта за спиране на строежи остава в сила, докато се
направи нова, за да няма глоба от по 20 000 евро на ден
Ако някой каже - тези горе от София са подготвили да ви вземат всичко - от бостана до лодката, хората вярват, а може би имат и основание. Това заяви премиерът Бойко Борисов във вторник на среща с всички заинтересовани страни по проекта за плана за управление на защитените зони в “Калиакра”. “Слухът и страхът работят в България със страшна сила,” допълни той.
В срещата участваха кметовете на Балчик, Шабла и Каварна, представители на екоорганизации, представители на местните хора и рибния бранш.
Премиерът им каза, че поел, заедно със зам.-министър председателя Валери Симеонов, медиаторската роля по този конфликт, не го оставил на ведомства, защото
не можел да
търпи ситуация с
жандармерия,
която да стои
между хората
“Всичко друго мога да понеса, такова нещо не понасям”, отсече той.
Борисов поиска консенсус и баланс на интересите. Той смъмри тримата кметове, както и общинските съветници, които се правели, че този проблем го няма.
“Ние сме осъдени и минимумът, който трябва да се приеме, са тези осъдителни точки. От едната страна има едни интереси, от другата - други. Всички тези хора там са със своя бизнес и поминък. Нещата тръгват още от 2001 г. сигурно. Ще загубим много време, ако се връщаме в миналото”, каза премиерът.
Той обясни, че трябва да се реши какъв да е текстът на заповедта, в противен случай България ще плаща по 20 000 евро на ден глоба.
Министърът на околната среда Нено Димов поясни, че проблемът не е толкова в заповедта, тя въвежда ограниченията в Понто-Сарматски степи, които не се обработват. Проблемът е в плана за управление на защитената територия. Той се работи 2,5 г., но ще бъде завършен, когато се отчетат максимално повече гледни точки.
В понеделник премиерът Борисов обсъди проблема “Калиакра” с еврокомисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Вела. Министър Нено Димов съобщи, че също е разговарял дълго с него. “Информирах го, че ще търсим ефективни работещи решения, минавайки през всички гледни точки”, съобщи Димов.
Следващата ми заповед за защитената зона ще бъде съобразена с точното решение на Европейския съд. Не можем да направим за две седмици план за управление и
ще търсим начин
да удължим
този срок
с анекс, одобрен от Брюксел, пое ангажимент той.
Ана Ганева от БАН каза, че учените, които са работили по плана, са засегнати от обвиненията в некомпетентност. Попита защо обществените обсъждания в трите общини по проекта не са се случили.
Основната причина за протестите в нашия район беше липсата на информация, очаквам прецизиране на текстовете, каза кметът на Каварна Нина Ставрева. И тя смята, че проблемът е в съдържанието на плана за управление на защитените зони. Хората в Каварна, Шабла и Балчик и до днес не знаят кои са ясните очертания на земите, каза още тя. Петко Ковачев от Института за зелена политика попита, ако се отмени заповедта, това означава ли, че ще може да се строи в Понто-Сарматските степи.
Представителите на рибния бранш твърдяха, че защитената зона в акваторията е от 3 до 20 мили, което ще попречи на бизнеса им. Притесняваха се от забрана на траленето, което дава 70-80% от риболова.
“Във всеки град в Гърция има рибна борса, половин България плажува там и всеки ден ползва продукти от морето, същото е и в Хърватия”, заяви Борисов и допълни, че е повече от естествено хората да питат какво се случва при нас и ще могат ли да развиват бизнеса си. А
ние пък искаме
да се бранят
делфините,
мидите, коралите
“Трудно е да се балансира между интереси, и то не на олигарси, а между вас, вие заставате с имената и бизнеса си”, каза Борисов.
Премиерът прати експерти на Димов и учените при хората от Крайморска Добруджа и им поръча на място нива по нива да се изяснява. И като се установи, че не може да се защити интересът на някой човек, чак тогава да се търси компенсация - или да се обезщетят с други земи, или да им се платят.
“Мога да успея в Брюксел, имам пълната подкрепа. Но когато местните говорят срещу неправителствените организации или обратното, това е идеално за конкуренцията ни”, каза Борисов. Той заяви още, че еврокомисарите ще дойдат (и по околната среда, и регионалното развитие), но не и в среда с “писания, говорене и протести”.
След срещата стана ясно, че заповдта на министър Димов за спиране на строежи и някои земеделски работи в защитените зони да е в сила, докато след консултации се изготви нова. Така ще се избегне риск от санкции и глоби от ЕК.
Ще се работи и усилено по плана за управление на зоната, който е създал и най-голям проблем и е изплашил хората.
Валери Симеонов: Трябва да
излезем от кошмар, който е
като “Птиците” на Хичкок
Не съм съгласен, че 34% от територията на България трябва да бъде защитена. Това каза вицепремиерът Валери Симеонов на среща с всички заинтересовани страни от плана за управление на “Калиакра”.
“Трябва да се търси положителен тон, в който да решаваме създадените проблеми. Те са повече от десетилетия. Ако тогава е било подходено с дълбочина към проблемите и с анализиране на рисковете, нямаше да се стигне до положението, в което се намираме сега. Средният процент на защитените зони в Европа е 18%. Тук сме не по наше желание, тук сме в тежка ситуация и трябва да излезем от един кошмар, който мога да сравня с филма “Птиците” на Хичкок”, заяви Симеонов.
Според него трябва да се изготвят картите и хората да бъдат запознати на кого къде му се намира нивата. Трябва да се каже, че тази заповед не ограничава по никакъв начин риболова, каза още Симеонов. И припомни, че през 2007 г., по времето на кабинета “Станишев”, един път са приемани защитените зони, с други решения пък се е давало право да се строят ветропаркове и голф игрище.
