Тогава ще отпадне темата за първа и втора скорост

в Европа, а и надзорът на банките ще е по-сигурен, казва бившият министър на финансите 

Още акценти

Кабинетът
“Борисов 3” е
по-добър от
предишните -
няма ги
излишните
движения

Построяването
на магистрала
“Хемус”
ще спаси
Северозапада

Приоритет на
правителството
трябва да е
задържането
на работещите
хора в страната

- Г-н Дянков, връщате се от Индия, където бяхте на среща с премиера Моди. За какво си говорихте?

- Първоначалната тема беше намаляване на данъчното бреме в Индия и по-конкретно въвеждането на единен данък ДДС по цялата територия на страната. Тази реформа се готви от три години и ще е налице от 1 октомври. Очаквам да увеличи значително търговията между отделните щати и територии на Индия, които са общо 35.

Разказах на премиера Моди и българския опит във въвеждането на плоския данък. Както и за неуспехите на президента Тръмп в Америка да намали данъците. Другата тема от интерес за Моди беше как икономическото развитие да се споделя с цялото население, а да не е от полза само в големите градове. Този въпрос е слабо място на икономистите - и

в България

виждаме как

изостава

Северът,

такова разминаване се вижда и в Америка.

- Тази ли е причината да съветвате кабинета да се обърне към Северозапада като изостанал район? Какво е решението?

- Инфраструктурата да се насочи приоритетно към тези региони, да се мисли за бизнес паркове - в Индия ги наричат умни градове, и главно да се създадат работни места, за да не напускат хората. Всъщност решенията са подобни дали става дума за България, Америка или Индия. Следващото ми работно пътуване е в Аржентина, темата е почти същата - бъдещите работни места.

- А как изглежда България отвън?

- Изглежда отлично, засега.

Ръстът е 3%,

но би могъл да

бъде повече,

би могъл спокойно да бъде поне 6%. Целият свят има проблем с икономическия растеж.

- Чувала съм ви да казвате, че социалните неравенства ще стават все по-големи. Близка ли е опасността?

- Да, ще растат. И не само географските неравенства, а всички. За това само растеж не е достатъчен. Тогава излиза въпросът какво може да се направи за региони, които изостават. В момента решението е традиционно - да се строи инфраструктура. За България и Северозапада това означава да се построи магистрала “Хемус”. Говори се само за това, но на практика не го правим.

Следващият въпрос обаче е

как да си

запазим

работещите хора

В Лондон срещам много млади хора. Когато попитам от къде са защото аз обичам да си правя социология, най-често чувам - Плевен, Русе, Ловеч, Разград. Изостаналите райони са основният източник на емиграция. Това е тема между демографията и икономиката. Попадаме между двете и връзката ни се губи.

- А не ви ли се струва, че България по отношение на Европа е един Северозапад? И как при това положение да щурмуваме еврозоната, а да не чакаме покана?

- Без еврозоната винаги ще бъдем на втора скорост. А ние сме отличници по финансови резултати и по формални критерии. Близо 20 години вече се справяме. Реално в момента консумираме само минусите, но не и плюсовете от това да сме в еврозоната. С въвеждането на борда сме се отказали от самостоятелна парична политика, което започва да пречи на икономиката.

- Кажете ми един плюс, който ще консумираме бързо?

- Веднага ще паднат лихвите по кредитите за домакинства и бизнес с поне два процентни пункта, колкото е в момента разликата между левовите и евровите заеми. Основният плюс обаче е, че ще отпадне изобщо темата за първа и втора скорост. За това Борисов трябва да обиколи европейските политици. Хареса ми тази му идея. А и надзорът на банките ще е по-сигурен, за да няма втора КТБ.

- На вас ясно ли ви е какво се случи с КТБ? Криминална схема ли беше, или…

- БНБ не бе осигурила достатъчен надзор. А тя има две задачи- монетарна и банков надзор. След като сме се отказали от първата заради борда, остава надзорът. Тя трябваше да знае какво се случва с парите на хората в четвъртата по големина банка. Да, около собственика е имало някои непремерени действия, но защо не са посочени навреме?

- А ДАНС къде са били за тези действия, които вие наричате непремерени?

- Банковият надзор е специализирана работа. Работата на ДАНС е да осуетява криминални проблеми, но на експертите от БНБ е да ги покажат.

- Вие бяхте финансов министър, и вие ли не знаехте какво се случва? Държавни фирми и общини изгоряха с пари там?

- Самото правителство, включително и министерството на финансите няма как да гледа. Добре е, че първоначалните стъпки на прокуратурата описват началото на КТБ. Хубаво ще е да се види в рамките на кабинета “Борисов 1” дали дружествата от транспорта например са отишли там само заради лихвите, или е имало и нещо друго. Да, вярно е, че по наше време там се държаха много пари. Вярно е и обаче, че бяха изтеглени близо 750 млн. лв. от там.

- Да се обърнем към бъдещето. Кои теми да поставим по време на европредседателството ни според вас?

- Приемане в чакалнята на еврозоната. Това е нещо конкретно и може да се изпълни. Иначе ще чакаме още дълго за това.

- Задава ли се нова финансова криза, подобна на тази от 2008 г. Някои казват, че се надува имотен балон, от който и тогава тръгна всичко?

- Исторически такива големи кризи има на всеки 12 -16 години. Обикновено след криза има рязко подобрение на икономическите и социалните фактори, подобно на топката, която след тупкане долу отскача.

И България, и

Европа обаче са

стигнали

половината на

възможния си

ръст

Въпросът е защо? Защо губим половината от растежа си? Не само заради неравенствата. Излизането на новите технологии в някои сектори променя характера на работата, а в други направо разрушават сектора. Това е въпрос, който трябва да се постави на дневен ред.

- Как ви изглежда кабинетът “Борисов 3”?

- Работещ. По-добър от предишните. Няма ги излишните движения. Повечето министри имат опит. Печели и с това, че след 6-7 тежки години има относително спокойствие и по-добра външна среда. Ако ме питате за съвет - добре ще бъде да се концентрира около 1-2 приоритета. И да помисли как да задържи работещите хора в България. 

CV

Роден на 13 юли
1970 г. в София
    Завършил Между-
народни икономически отношения в УНСС
    Доктор по икономика
    От 1995 до 2009 г.
работил в Световната банка, където е ръководи групата за антикризисни политики
    През 2009 г. е из-
бран за вицепремиер и финансов министър в първия кабинет на Бойко Борисов
   В момента Дянков посвещава времето си на различни проекти по цял свят, пише и книги