Разсрочено купуваме най-много коли и мобилни телефони. Вече се предлага всичко - от детски играчки през стаж за пенсия до проекти за малък бизнес

Стоки и услуги на лизинг за 3,5 млрд. лв. са напазарували българите – домакинства и бизнес, към юни 2017 г. Това показват данните на БНБ. Според статистиката на централната банка този тип пазаруване продължава да расте - на годишна база с 6,9%, или с 225,3 млн. лв., а спрямо края на март тази година - с 4,2%, или със 141,6 млн. лева. Чрез плащане на части вече се купува почти всичко: от традиционните коли и мобилни телефони през вноски за пенсия и дори проекти за малък бизнес.

Предпочитан от българите все още е финансовият лизинг, при който след плащане на последната вноска се извършва прехвърляне на собствеността над съответната вещ.

Общата сума на вземанията на лизинговите дружества при този тип лизинг са 3,3 млрд. лв., като на годишна база растат с 5,5%, или със 173, 5 млн. лв., а спрямо края на първото тримесечие на 2017 г. растат с 3,4%, или със 109 млн. лв. Според статистиката има едва забележимо, но постоянно намаляване на неговия дял - от 96,7% в края на юни 2016 г. до 95,5% в края на юни 2017 г.

За тримесечието април-юни са сключени

нови договори

за финансов

лизинг за цели

425,5 млн. лв.,

като този обем традиционно се увеличава всяка година в началото на лятото. Най- голям обем от финансовия лизинг продължават да държат автомобилите – към юни т.г. покупките на коли са за 1,115 млрд. лв., като увеличението при тях е със 7,7% спрямо края на юни 2016 г. и с 2,3%, или с 24,7 млн. лв. в сравнение с края на март. Този дял в общия размер на финансовия лизинг продължава и да расте от 32,9% в края на юни 2016 г. до 33, 6% в края на същия месец на 2017 година.

Стойността на лизинговите договори за леки автомобили е 1,101 млрд. лв. Относителният им дял се увеличава от 29.2% в края на юни 2016 г. до 33,2% в края на същия месец на 2017 година.

Освен автомобили бизнесът пазарува разсрочено машини, съоръжения и индустриално оборудване. Към юни тези покупки са 666,5 млн. лв. и при тях се вижда намаление, макар и слабо - с 1,2% , или с 8,1 млн. лв. в сравнение с края на март 2017 година.

Най-много пазаруват на лизинг фирми и нефинансови предприятия. Техните договори са за 2,994 млрд. лв. Увеличението е с 3%, или с 86,7 млн. лв. в сравнение с края на март 2017 година. Задълженията на домакинствата по финансов лизинг са 313,5 млн. лв., а ръстът на тези договори е с цели 7% спрямо края на юни 2016 г. А в сравнение с края на март 2017 г. се увеличава със 7,4%.

По отношение на продължителността на лизинговите договори предпочитанията определено са към отношения със срок

над 1 и до 5

години, които са

за 2,4 млрд. лв.

Тези договори са 69% от всички лизингови договори, показва статистиката на централната банка. В края на второто тримесечие на 2017 г. размерът на вземанията с матуритет над 5 години са 532 млн. лв.

Към края на юни 2017 г. необслужваните вземания по финансов лизинг са за 293,5 млн. лв. Те намаляват с 27,7% спрямо края на юни 2016 г. и с 1,6% в сравнение с първото тримесечие на годината.

От данните на БНБ става ясно, че оперативният лизинг, при който просто се ползва дадена вещ или актив срещу заплащане и без придобиване, все още не се е наложил на нашия пазар. Вземанията по оперативен лизинг в края на юни 2017 г. са 157,9 млн. лв. Потенциалът на този вид лизингови договори обаче, ако се съди по ръста им, е значителен. Те се увеличават с 48,7% или с 51, 8 млн. лв. на годишна база и с 26,1% само за тримесечие - от март към юни.

В края на юни 2017 г. общите пасиви на лизинговите дружества са 4,165 млрд. лв. срещу 4, 022 млрд. лв. в края на юни 2016 година. В структурата на пасивите преобладават получените кредити, като относителният им дял нараства от 73,9% в края на юни 2016 г. до 74,1% в края на същия месец на 2017 година. Техният размер е 3 млрд. лв. в края на второто тримесечие на 2017 г., като на годишна база те нарастват с 3,8% и с 2,3% спрямо март 2017 година.

Преобладават кратките кредити - с матуритет над 1 година, които са 74%, от общия размер на получените кредити в края на юни 2017 г. Размерът на емитираните дългови ценни книжа от лизинговите дружества в края на юни 2017 г. e 25,7 млн. лв. и продължава да намалява с 20,9% на годишна база.

Освен лизингови компании банки и фирми за стокови кредити

отпускат суми

между 150 до

50 000 лв.,

като срокът на този вид кредит е от 3 месеца до 5 години. Процедурата по кандидатстване е улеснена максимално, като сумата се отпуска за минути в почти всяка търговска верига. Заемите са без допълнителни такси и комисиони и без обвързващи договори за поръчителство. Не се изискват допълнителни гаранции като превод на заплата или предоставяне на мобилни телефони на работодател или роднини.

Единственото условие е кандидатите да имат постоянна работа и да живеят в същото населено място, където се извършва покупката. Поръчител се изисква само ако нямат постоянен трудов договор. Клиентите могат да развалят договора за стоков кредит в 14-дневен срок, който започва да тече от момента на подписването му. Неустойки няма. Лихвите са минимални, а в някои случаи са нулеви. Годишният процент на разходите, който по закон не може да надхвърля 50%, при този тип кредити действително включва всички разходи. За разлика от бързите кредити при стоковите кредитополучателят има право да забави месечната вноска, но в рамките на до 7 дни. Ако не го стори, се начислява

10 лв.

еднократна

наказателна

такса

или лихва за всеки ден просрочие. Месечните вноски са фиксирани за целия срок на договора и са поне 20 лв. В общия случай лихвата е около 1% месечно. Освен нея някои банки включват в ГПР задължителна застраховка и комисиона. Така оскъпяването на стоков кредит от 600 лева за 6 месеца е 30 лв. Първоначалната вноска най-често е 100 лева.

Някои банки предлагат стокови кредити без лихва, но начисляват фиксирани такси към месечните вноски. Най-често се наричат такса “ангажимент”, която струва от 4,79 лв. до 6,50 лв. месечно в зависимост от размера на заема. Така шестмесечен кредит за 600 лв. се оскъпява с 28,75 лв., като сумата се натрупва от плащаната всеки месец такса “ангажимент”.

За предсрочно погасяване на стоковите кредити има два варианта - пълно и частично. При издължаване на цялата сума се начислява лихва

1% от размера на

предсрочно

погасената сума, ако оставащият срок е по-голям от 1 година, и 0,5%, ако той е по-малък. При частичното погасяване клиентът избира дали да се намали месечната му вноска, или срокът на кредита.

Подписвайки документите за отпускане на всякакъв вид лизинг, се предлага застраховка. В повечето случаи обаче тя е доброволна и можете да се откажете, без да ви санкционират.

Ако решите да застраховате кредита, имате два варианта. Пълен пакет, с който застраховате и себе си, и стоката, или частичен, покриващ само беди, сполетели вас. В първия случай застраховате покупката си от бедствия и кражба и себе си от нещастия. Ако откраднат стоката в първите 15 дни, от застрахователното дружество ще платят цялата сума по кредита.

Ако обаче кражбата се случи след този срок, пълното покритие важи само ако обирът е на посочения от вас адрес. Личната застраховка покрива нещастията, които могат да застигнат вас. При загуба на работа или заболяване дружеството покрива до 6 от месечните вноски. Ако през периода придобиете 70% инвалидност или ви сполети фатален край, застрахователят покрива цялата сума.

Пълната защита на шестмесечен кредит от 600 лв. струва 24 лв., а частичната - 18 лв. За сравнение, ако отидете лично в клон на банката и изтеглите същата сума при подобни условия, кредитът ще струва 561,90 лв. Вместо комисиона ще платите 35 лв. еднократна такса за разглеждане на документи и 9,60 лв. за пренос на документи.

Стоковите кредити на място в магазина са с ГПР 19,59%, а лихвата е 9,6% годишно. Така оскъпяването е 48,90 лв.

В последните години истински бум има при онлайн кандидатстването за стоков кредит през е-магазините на търговците. След като тя бъде добавена в кошницата за пазаруване, трябва да се избере най-удобната вноска и срокът на кредита в калкулатора на сайта. Решение за отпускане на кредит получавате ден след като предоставите на офис сътрудник личните си данни и се съгласите те да бъдат разгледани. Съобщението за одобрение става по телефона, след което се уточняват детайлите по изпращане на договора на място.

Стоковият лизинг завзема все повече територии.
Стоковият лизинг завзема все повече територии.