Военният завод върна заем за 50 млн. лв.


 Министерството на икономиката чака анализ дали да приеме плащането

Цветан Василев прави опит да блокира държавата да влезе в “Дунарит”. В четвъртък от военния завод, който се държи от фирма на банкера беглец, обявиха, че са изплатили кредити за 50 млн. лв. на Държавната консолидационна компания. По този начин отпадало основанието държавата да придобие предприятието.

От Министерството на икономиката заявиха, че изчакват анализ от държавната компания. След като се запознаят със съдържанието му, щели да обявяват следващите стъпки на държавата по случая с “Дунарит”.

Изплащането на

заема станало

със собствени

средства

на завода, уточняват от ръководството му. В съобщение на борда на предприятието се казва, че решението за предсрочно погасяване на дълга към държавата е “с цел да не се спекулира в публичното пространство с намеренията на правителството”. Досега заемът не бил върнат, тъй като не било ясно чия собственост са фирмите, които претендирали да са кредитори.

От ръководството на завода изразяват благодарност към икономическия министър Емил Караниколов и премиера Бойко Борисов за това, че държавата е успяла да осигури изкупуване на задълженията на дружеството.

Била приета и препоръката на Караниколов и е назначен прокурист в “Дунарит”. Така според борда са изпълнени всички условия на държавата, за да не се стигне до отнемането на лиценза, а процедурата вече била спряна.

От документи в Търговския регистър пък става ясно, че с определение от 31 август Софийският градски съд спира вписването на Държавната консолидационна компания като кредитор на “Дунарит”.

Предсрочното връщане на заема и произнасянето на съда силно ще затруднят влизането на държавата в “Дунарит”, твърдят юристи. Според тях, ако държавата не е кредитор, няма да има основание

да поиска

публична продан

на военния

завод, чрез

която да успее

да го купи

Искането Държавната консолидационна компания да бъде вписана като кредитор бе подадено на 28 август. Преди това - на 25 август, тя е сключила договор за цесия с КТБ. Според него дългове за близо 50 млн. лв. на “Дунарит” се прехвърлят от банката към държавната компания.

През октомври 2014 г. срещу въпросната сума бизнесменът Едоардо Миролио става кредитор на “Дунарит” след договор, с който той прехвърля на завода свои вземания от КТБ за 23 млн. евро. Срещу това “Дунарит” учредява залог на търговското предприятие в полза на Миролио.

През март 2016 г., след като сключва договор за цесия, кредитор на “Дунарит” вместо Миролио става фирма “Виафот инвестмънт България”. Два месеца по-късно “Виафот” е предявила предсрочно изискуемост на задълженията. Тоест, ако “Дунарит” не успее да върне парите, може да се поиска несъстоятелност на завода и той да бъде обявен за продан.

На 5 юли тази година “Виафот” прехвърля вземанията си от “Дунарит” на фирма “Дипи”. Тя обаче е за кратко кредитор на предприятието, тъй като на 25 август сключва договор с КТБ, с който прехвърля на банката сумата на кредита. Същия ден КТБ подписва с Държавната консолидационна компания, която става основен кредитор на “Дунарит”.

Военният завод бе продаден през 2005 г. за 2 млн. лв. Купувач бе фирма “Дивал 59” - компания от орбитата на Цветан Василев и използвана като бушон при редица сделки с пари от КТБ. От 2010 г. собствеността на “Дунарит” остава само в “Кемира”.

Че това е фирма на Цветан Василев, е установено по безспорен начин от Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ). След неин сигнал стана ясно, че

банкерът беглец

се опитва за

втори път да

открадне

“Дунарит”,

след като веднъж вече го купи с пари от КТБ, а кредитите за това така и не бяха върнати на банката.

Схемата е чрез продажбата на “Дунарит” на фирма “Емко”. Оказва се обаче, че Цветан Василев е продал военния завод, без по сделката да е платен нито лев.

Според консолидирния финансов отчет на “Емко” фирмата е придобила “Дунарит” през август 2016 г. Посочено е още вземане на “Кемира” за 11 млн. лева. Това показва, че за “Дунарит” не са платени пари, а сумата е оформена като вземане. В същото време заводът има печалба от над 30 млн. лева за 2016 г.

Сделката с “Емко” е сключена въпреки наложения запор на дела на “Кемира” в “Дунарит”. Според Пламен Георгиев, шеф на КОНПИ, това е престъпление и комисията е сезирала прокуратурата, която е повдигнала обвинения.

На 29 януари 2016 г. общо събрание на акционерите на “Дунарит” пък взема решение капиталът на завода да бъде вдигнат от 8 на 68 млн. лв., като новите акции бъдат записани от “Емко”. Ако това се случи, делът, който е запориран от държавата в “Дунарит”, ще падне от 91 на 10%.

Русенският окръжен съд на 16 август обаче спря поисканото вписване на “Емко” като нов собственик на “Дунарит”, с което бе блокиран опитът на Цветан Василев да открадне завода повторно. Освен това НАП наложи запор върху акциите в “Дунарит”, притежавани от “Кемира”.

Ако сега предсрочното погасяване на кредита от страна на “Дунарит” бъде признато и вписано в Търговския регистър, ще означава, че Цветан Василев е успял да запази завода за себе си. Този път обаче поне ще е платил близо 50 млн. лева на държавата.

Според запознати неистовите опити на Цветан Василев да запази “Дунарит” за себе си се дължали на това, че заводът е един от малкото на банкера беглец, от които той се издържа, след като се скри в Сърбия. Според публикации в медиите “Дунарит” е открил банкови сметки в Румъния, по които се превеждат пари. Сумите се теглели всеки месец и отивали в Белград, където е Василев. Финансовите отчети на “Дунарит” показват, че от 2013 г. двойно нарастват например разходите за външни услуги и в следващите три години те са около 3 млн. лева годишно. А чрез тях може да бъдат оформени договори, дори и фиктивни, за консултантски и други услуги, а парите да отиват към Цветан Василев. 

Процедурата за отнемане на лиценза на “Дунарит” била спряна, след като в завода бил назначен прокурист.
Процедурата за отнемане на лиценза на “Дунарит” била спряна, след като в завода бил назначен прокурист.