"Виждам възможност от средата на следващата година всеки битов потребител да може да избере доставчик на ел.енергия, но нито един български гражданин няма да е задължен да го направи сега и веднага", каза във Велико Търново министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Между три и пет години ще продължи процесът на пълната либерализация на електроенергийния пазар в България, прогнозира тя. Моделът е съгласуван и разработен съвместно с Главна дирекция „Енергетика” на Европейската комисия. Обсъден е в Министерството на труда и социалната политика. „Когато се каже либерализация, някои се опитват да спекулират с темата и започва говорене за това, че сметките за еленергия ще се покачат драстично, че това би било крайно неприятно и ще доведе до повишаване на енергийната бедност. Искам да кажа, че и в рамките на предишния, и в настоящия мандат ние работим със Световната банка. И другата много важна крачка, за да стане моделът факт – са законодателните промени”, каза Петкова.

По думите на енергийния министър либерализацията означава първо, че ще има конкуренция. „Всеки битов потребител ще може да избира своя доставчик на електрическа енергия, което означава, че ще има конкурентни цени. Така че всякакви интерпретации на тема увеличаване на цени, увеличаване на енергийната бедност – са силно преувеличени. Социално-слабите лица и хората със здравословни проблеми ще получат закрила от страна на държавата”, увери Теменужка Петкова

Във Велико Търново енергийният министър съобщи още, че предстои изпълнение на втори програмен период на финансовия механизъм по т.нар. Норвежка програма. 63 милиона лева е бюджетът на проекта. Средствата са за нови мерки на енергийна ефективност, за които общините ще могат да кандидатстват от началото на 2018 година.

"Когато поехме управлението на държавната енергетика, тя беше във финансов колапс, със загуби до 264 млн. лева. За две години Българският държавен холдинг реализира печалба от 29 млн. лева", подчерта Теменужка Петкова.