За близо 2 години бяха сменени петима директори
“София Тех парк” е на година и девет месеца. Първият високотехнологичен парк у нас бе открит на 11 декември 2015 г. в присъствието и на регионалния еврокомисар Корина Крецу, която припомни, че Европа е инвестирала в него над 40 млн. евро. Най-голям “лобист” на парка бе президентът Росен Плевнелиев, първият му директор Елица Панайотова е била шеф на “Бизнес парк София”, в борда на директорите на високотехнологичния парк бе съветникът му и бивш зам.-министър на икономиката Евгени Ангелов.
По време на строителството му, което е от 2012 г., течаха скандали, че се бавят поръчки, че ще се загуби еврофинансиране. Но това не се случи. Още в началото, при голи поляни и стари казарми, президентът Плевнелиев го презентира пред Бил Гейтс, в централите на “Гугъл”, “Фейсбук”, пред “Хюлет Пакард”, “Сиско” и още други технологични гиганти.
Три месеца след
откриването му
започнаха смени
на директорите
Стартът бе даден с оставката на Елица Панайотова, която си тръгна, тъй като тогавашният министър на икономиката Божидар Лукарски назначи втори директор. От 16 март 2016 г. досега паркът смени петима директори, 11 са промените в борда на директорите. Всеки министър на икономиката избираше свой екип.
Човек би помислил, че при таза кадрова въртележка високотехнологичното начинание ще се срине или ще замръзне. Не се случи. Или новите хора, които идваха, са били високо мотивирани, или основата е здрава и не зависи чак толкова от смените.
Последно - няколко месеца след влизането на новия министър на икономиката Емил Караниколов, паркът се сдоби с нов ръководен екип, а бордът, назначен от служебния министър Теодор Седларски, бе освободен.
В последния екип са проф. Николай Андреев, юристът Тодор Ангелов и Живка Любомирова Такева, което е била зам. областен управител на София. (Какво се очаква от тях - виж интервюто на 24-а стр.)
“София Тех парк” е на терен от 57 000 кв. м, на мястото на старите казарми на Четвърти километър, за времето от 2012 г. са застроени 17 000 кв. м. Сградата на инкубатора е място за стартиращи компании, те имат право на престой в “люпилнята” 3 години. В лабораторния комплекс има 11 лаборатории, които са във фокусните области на парка - информационни и комуникационни технологии, зелена енергия и науки за живота. Построи се “Експериментариум”, нещо като музей на иновациите.
Иновационният форум “Джон Атанасов” е място за срещи, домакинства на събития, които да помагат за диалога между науката и бизнеса. Бе построен спортен комплекс с тенис кортове.
Това бе изградено с европарите, те не бяха загубени, но преди година и девет месеца можеше да се каже, че техпаркът е пустичък. Трябваше време да се структурират инкубаторът и лабораториите.
За тези 1,9 г. след началото, при сериозно следене от медиите на всяка фирма, която влиза или излиза от инкубатора, имаше публикации, че те бягат, а всъщност в момента той е 100% пълен.
29 са фирмите, които
развиват дейност
в инкубатора,
24 са стартиращи
За настаняване са подали искане още 18 компании. Преди година на улицата на стартъпите, както стана популярна, имаше свободни офиси.
В инкубатора се заселиха акселератори (организации, които подпомагат стартъпите финансово, за контакти с бизнес партньори и т.н.). В него е мрежата за чисти технологии “Клинтех”, акселераторът “Илевън”, мрежата за рискови инвестиции “Тех Тур Глобал”, която подкрепя от 18 г. иновативни фирми, има офиси в Брюксел и Женева. От началото на лятото в парка е “Майкрософт иновейшън център”. Тук е и програмата Start it Smart за обучение на стартиращи компании.
В лабораторния комплекс оборудването е от последно поколение. 11-те лаборатории се управляват от независимо сдружение, в което са най-големите ни университети и БАН. Вече са назначени ръководителите и екипите им, липсата им бе пречка за използването им. Разработени са над 10 проекта, с които лабораториите кандидатстват за финансиране от различни източници. Последната лаборатория - за високопроизводителни изчисления, бе открита през март. В нея е
суперкомпютърът
Nestum Cluster
Негов клиент стана държавното предприятие “Ръководство въздушно движение” и машината прави метеорологичните прогнози, които преди това съставяше собствената му метеорологична служба. Компютърът за 8 минути прави 24-часови прогнози за времето.
В биолабораторията на парка миналата година екип от студенти учеха бактерията ешерихия коли да говори. Студентите спечелиха първо място в международното състезания iGEM, в момента нов екип от студенти променят ДНК структурите на бактериите, за да ги направят издръжливи на външни условия.
“София Тех парк” прави и търгове за продажба на право на строеж на фирми, в които 30% от дейността да е във фокусните области на парка. Последният търг за изграждане на сграда бе спечелен от “Фонд за недвижими имоти България” АДСИЦ, който бе с оферта от 9 652 000 лв. , при начална цена от 7 461 300 лв. Заради тази сделка за първи път паркът излезе на печалба.
Въпросът е с търгове за право на строеж ли ще се решават финансовите проблеми?
Една от големите задачи, която се поставя на новия екип, е супермодерният лабораторен комплекс
да заработи в
обществен интерес
и за бизнеса. Правилата са 80% от дейността му да е именно в този обществен интерес. Иска се той да се напълни с докторанти, учени, студенти, ученици.
Кой обаче ще плаща сметката? Защото ползването на съвременната техника и изследванията струват пари, ако не за друго, поне за ток, консумативи.
Както се разбира от думите на зам.-министъра, моделът със съфинансиране на държавата не е приемлив за финансовото министерство. И новият екип трябва да намери начин да се самоиздържа.
Не е изяснен въпросът дали ако държавата иска да насърчава иновации, наука и изследвания за бизнеса и поръча нещо на тахпарка дали трябва да си плаща.
Част от експертите, наблюдаващи дружеството, твърдят, че в самия модел е заложен порок, който може да попречи на идеята за самоиздържане. И дали ще е възможно 20-те процента капацитет, заделени за бизнеса, да генерират достатъчно приходи за използването на лабораториите за научно-изследователската дейност в полза на обществения интерес.
Финасиране за техпарка може да се търси и от програма “Иновации и конкурентоспособност”. По нея ще има ваучери, за да се листват компании на борсата, както и за внедряване на IT технологии. И се мисли дали да се пуснат ваучери и за стартиращи компании.
Неусвоен капацитет има по програма “Наука и образование за интелигентен растеж”. При нея платените средства са едва 40,484 млн. лв., което прави 2,95% от общия бюджет от 1,38 млрд. лв.
Конкурсът за оператор на инкубатора бе прекратен
Инкубаторът, чиято основна задача е да подпомага стартиращи фирми, трябваше да има оператор, избран с конкурс. И така да се осигури известна независимост от държавното управление.
Тъкмо с мотив, че ще се управлява от независим оператор, на 5 октомври миналата година бе освободен един от директорите на парка - Йолиан Иванов, и дружеството остана с един шеф - Елица Караджова., която два месеца след това също бе отстранена.
Конкурсът за избор на оператор на инкубатора бе обявен през ноември миналата година с обява във вестника на ЕС. На 5 юли тази година бе прекратен.
В хода на процедурата бяха подадени оферти от двама участници, като с официално писмо единият от тях оттегли документите си за участие.
Едната оферта бе на обединение “ЕвроТехИнкубатор”, в което водещ партньор е “Евроконсултантс България С.А.” и на консорциум “Тех-Ин”. Второто сдружение се оттегли от конкурса. И това е основният мотив за прекратяване на конкурса. Тогава се обещаваше, че до края на юли ще бъде пуснат нов, но това и досега не е станало.
Обещаваше се подобряване на критериите за избор. Едно от обвиненията за конкурса бе, че не е презентиран в страните в ЕС, за да се явят чуждестранни партньори с опит.
Лъчезар Борисов, Финансиране от държавата е неприемливо,
искаме лабораториите да се самоиздържат, казва зам.министърът на икономиката
Три месеца има новият екип за бизнес план
- Г-н Борисов, какви задачи поставихте на новото ръководство на “София Тех парк”?
- Уважаваме направеното от предишния екип, но има амбиции и цели, които не бяха постигнати. Затова ги поставяме пред новия екип.
- Какво не е постигнато?
- Най-важното е науката да заработи заедно с бизнеса, което е ролята на сдружението за научно-изследователска дейност. Това, което новият екип трябва да постигне, е
всичките 11
лаборатории в
парка да заработят в
полза на обществото
и на бизнеса
Важно е паркът да се интегрира с международните организации в сферата на научно-изследователската и развойна дейност, очакваме голяма активност, за да се привлекат международни организации и иноватори за партньори на територията на парка. Трябват договори за сътрудничество с научноизледователски и неправителствени организации. Защото голямата ни цел е “София Тех парк” да стане хъб и да подпомага с наука и бизнес решения икономиката.
- Казвате лабораториите да работят в обществен интерес, но това струва пари. Кой ще покрие този тип разходи?
- Към момента има разработен модел за финансиране - една част от държавата и част от парка. Той обаче не е приемлив за министерството на финансите. Новото ръководство трябва да предложи нов модел, при който
лабораториите
и сдружението
да са на
собствена издръжка
Извън това от новото ръководство се очаква постигане на много други цели.
- Какво се очаква?
- Приоритет е подобряване на комуникацията с други ведомства и институции, което ще спомогне за разгръщането и развитието на “София Тех парк”, като тук мога да спомена, че предстоят
преговори с
Министерството
на отбраната за
придобиване
на нови активи
Това са сложни процедури.
- Предстои България да поеме европредседателството. Има ли място “София Тех парк” в инициативи по това време?
- “София Тех парк” би могъл да бъде основен партньор, да поеме голяма част от събитията. Но не трябва да се допуска тези събития да доведат до нарушаване на инфраструктурата му, каквито примери има с партньори.
- Мина един от търговете за предоставяне право на строеж, при който паркът го отдаде за близо 10 млн. лв. Предоставянето на терени част от работата на парка ли е?
- Би следвало да се работи и по тази тема. Но искаме публичност и прозрачност за активите, които се управляват, при бъдещите търгове. Даваме три месеца време на новия екип да ни докажат, че са предприети действия за реализиране на целите, които сме им поставили, както и да ни представят бизнес план за развитието на парка.