Имало три варианта, централата можело да се построи само при цена под 10,5 млрд. евро
Категорично не е оказван натиск върху БАН за смекчаване на доклада за АЕЦ “Белене”. Това, което екипът предаде на 15 септември като междинен доклад, е включено като резултати в окончателния, подаден на 14 ноември.
Това заяви проф. Александър Тасев - ръководител на екипа, изготвил доклада на БАН, на специална пресконференция в понеделник. Тя трябваше да отговори на публикации, че имало секретен доклад, в който се посочва, че проектът за АЕЦ “Белене” е неизгоден, но становището на учените е смекчено под натиск от правителството.
Междинният доклад на учените за АЕЦ “Белене” представял само песимистични варианти с възможно най-високите разходи и най-ниските цени на тока. В окончателния доклад са представени три сценария - песимистичен, оптимистичен и умерен.
“Започнахме с възможно най-песимистичния сценарий, за да не ни обвинят, че започваме с най-оптимистичния. При песимистичния сме дали 90 варианта, никой от които не е жизнеспособен. При промяна на съответните параметри в сценария проектът може да стане жизнеспособен”, уточни Тасев.
Той обясни, че по договор БАН е трябвало да представи резултати до 15 септември, но поради липса на време да се разработят всички сценарии е предаден междинен доклад. В писмо към него пише, че тепърва предстои да се изготвят и останалите сценарии.
След 15 септември учените са разгледали и сценария, който пренася модела на унгарската АЕЦ “Пакш 2”, при който
Русия отпусна
заем, а той се
изплаща с
продадения ток
от централата. В този случай всички модели за АЕЦ “Белене” били жизнеспособни. Имало и други модели, които можело да се реализират.
“Нищо от това, което предадохме на 15 септември, не е махнато от окончателния доклад”, каза Тасев.
Ученият обеща, че до края на деня (понеделник - бел. ред.) ще изпрати писмо с молба до БЕХ
да се публикуват
всички резултати
от доклада, както и предварителните обосновки - икономическото развитие на потреблението, на пазарите, на енергийните мощности.
“Надявам се в следващите дни БЕХ да реширезултатите да бъдат публикувани. Надявам се, тогава да отпаднат много от въпросите”, каза Тасев.
“Вариантът с договори като за тецовете в Маришкия басейн 3 вече не може да се повтори. ЕК няма да допусне държавна помощ от такъв вид. Или АЕЦ “Белене” ще се реализира пазарно, или няма да стане. Либерализацията напредва, след 2020 г. КЕВР вече няма да определя цените на тока по този начин”, допълни Тасев. Той уточни, че БАН като консултант може да каже само в кои случаи е възможно да се постигнат необходимите параметри, за да се реализира проектът за нова атомна централа. По унгарския модел, който е разрешен от ЕК, това може да се случи. Но решението да се избере този модел е на правителството. Параметрите могат да се постигнат и в случай, в който държавата изобщо не влага собствен капитал.
Според окончателния доклад, представен на 14 ноември от енергийния министър Теменужка Петкова и шефа на БЕХ Петьо Иванов, проектът АЕЦ “Белене” е жизнеспособен при цена под 10,5 млрд. евро. Съотношението привлечен и собствен капитал трябва да е 80 на 20%, при лихва върху заемите, по-ниска от 4,5%. И при пазарна цена от 73 евро на мегаватчас. Това е усреднената минимална себестойност на тока на централата, максималната е 91 евро.
При надвишаване на тези параметри построяването на централата не е икономически обосновано, обявиха тогава от министерството и БАН.