Земеделците все по-активно се завръщат към позабравената практика да се консултират с учените.

"Те питат за анализи на почвени проби, за препоръки за торене. Сега се връщат към науката, търсят препоръки. Разбират, че земеделието не е самодейна дейност", това обясни проф. Светла Русева, директор на Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“. Тя заедно с колегите й и представители от научните среди отбелязаха днес Световния ден на почвата.

Те са хората, които препоръчват какви растения да се отглеждат в конкретна област. Земеделските стопани търсят съвети за най-подходящите култури за техния регион.  "Запитвания е имало за орехови, бадемови насъждения, етерично-маслени, билкови култури. Институтът прави оценка на почвения и климатичния потенциал на земите", обясни Русева. 

Подобна практика е имало преди около 30-40 години, когато институтът се е позлвал като мост между Изтока и Запада. Всяка втора година са се взимали почвени проби от всяко земеделско поле и са давани препоръки за културите, които се отглеждат. С аграрната реформа през 90-те години връзката се прекъсва и хората забравят, че подобни дейности са наложителни. 

Практиката все пак започва да се завръща и преди 2-3 години българските земеделци започнали да разпитват и как може да се отглежда шафрановия минзухар. Предстои да се направи изследване от специалистите по ерозия на почвата  в района на Източните Родопи за оценка на противоерозионната ефективност и почвозащитния ефект за нетрадиционни култури.

Целта е да се дадат предложения за алтернативни култури на тютюна например. 

Подобни изследвания се правят от 2015 г. насам, каза шефката на института по почвознание.

"През 2015 г. беше изследвана Северозападна България - Видин, Враца и Монтана. Тогава е разработена оценка на състоянието и екологичните рискове, доказахме в каква насока да се работи, за да имат успех земеделците.
През 2016 г. бе Златишко-пирдопската. През 2017 г. е направена пълна оценка на състоянието на почвените ресурси около село Ореш, близо до Свищов", каза Русева.