Фандъкова: Няма да

увеличаваме данъците на

столичани и през 2018 г.

Близо половин милиард

ще се инвестират в града

Купуват 142 автобуса

и 20 електробуса

Ремонтират улица

“Граф Игнатиев” и

площад “Славейков”

София ще харчи 1,43 млрд. лв. през 2018 г. Проектобюджетът на Столичната община е със 104,8 млн. лв. повече от сегашния, като с преходния остатък финалната финансова рамка може да достигне 1,5 млрд. лв.

Приоритетите в бюджет 2018-а на столицата представиха в петък кметът на София Йорданка Фандъкова и зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов.

Близо половин милиард лева ще инвестира общината в града догодина.

Над 383 млн.

лв. от тях са

европейско

финансиране

за проекти, които сме защитили. Планираме 654 млн. лв. приходи от собствени средства, или с 30,4 млн. лв. повече от тази година. За поредна година няма да увеличаваме местните данъци и такси. Залагаме на увеличение на събираемостта, защото част от причините за бързото икономическо развитие на града са нивата на данъците, обясни Фандъкова.

Тя посочи като най-важен обект строителството на третата линия на метрото и през 2018 г. За новите 12 км с 12 станции са предвидени над 327 млн. лв. Метрото ще е най-големият проект в капиталовата програма за догодина.

Над 103,6 млн. лв. ще се инвестират в реконструкция на основни улици и булеварди, ремонт и изграждане на квартални улици, подмяна на трамвайни линии и обновяване на мостове. От тях 15 млн. лв. са за ремонт на базова инфраструктура, а

37,7 млн. лв. за

обновяване на

квартални улици

През 2018 г. ще се довършват разширението на бул. “Т. Каблешков” между булевардите “Бъкстон” и “Цар Борис III” и ще започне изграждането на южното платно от бул. “България” до ул. “Костенски водопад”. “Разширението на булеварда е най-важната част от вътрешния ринг, който ще облекчи движението в центъра”, посочи Фандъкова.

Продължение на ремонтите ще има по булевардите “Монтевидео” и “Шипченски проход”. За последния обаче се търси нов изпълнител, след като Фандъкова прекрати договора на фирмата, направила първия етап тази година, заради некачествено изпълнение.

Ще се работи и по изграждане на локалите на северната скоростна тангента и ще започне първият етап от изграждането на източната тангента - от бул. “Ботевградско шосе” до северната скоростна тангента.

Догодина ще се ремонтира и бул. “Скобелев”, но там все още няма окончателно решение къде да бъде изместена трамвайната линия. Освен това общината ще поиска средства и от държавата за реконструкцията заради преместването на районния съд във Военното НДК.

В списъка за ремонт е ул. “Първа българска армия”, а кръгово кръстовище ще бъде изградено при булевардите “Кл. Охридски” и “Андрей Ляпчев”. 4 млн. лв. са предвидени за ремонт на мостове, а 6 млн. лв. - за улично осветление.

Като най-тежкия обект за 2018 г. обаче Фандъкова определи ремонта на ул. “Граф Игнатиев” и на пл. “Славейков. Той ще се прави с европейски средства и за него са планирани 13,3 млн. лв. Там ще се подменят канализацията, трамвайните линии, настилките и ще се засадят дървета. Площад “Славейков” трябва да се превърне в място за букинисти и за култура, а не книгите да се продават в кашони от банани. Ще направим модерни съоръжения за книгите и

ще възстановим

фонтана,

обясни Фандъкова.

Догодина ще се обнови изцяло трамвайното трасе по бул. “Цар Борис III”. Така ще се увеличи скоростта на трамваите по линия 5, като за нея се предвижда и доставка на нови мотриси. За ремонт на трамвайни линии общината е планирала над 37,5 млн. лв.

Вече текат процедури за доставка на 142 автобуса на природен газ и 20 електробуса за градския транспорт.

“Строителството на метрото, инвестициите в електротранспорта и доставката на нови превозни средства не са само мерки, с които да направим градския транспорт по-атрактивен за софиянци, но действия за подобряване качеството на въздуха”, каза Фандъкова.

До дни общината ще представи публично краткосрочните мерки, които ще се вземат при прогноза за дни със замърсяване на въздуха, както и системата за ранно предупреждение.

В проектобюджета се предвиждат и 10 млн. лв. за отчуждаване на терени в кварталите “Манастирски ливади”, “Витоша ВЕЦ-Симеоново”, “Кръстова вада” и “Малинова долина”. Канализация ще се изгражда в “Горна баня”, “Модерно предградие” и други квартали.

Над 32,2 млн. лв. се планират за образователна инфраструктура. Повече от 13 млн. лв. от тях са за

строителство на

8 детски градини

и довършване на 3 други нови сгради. Две от тях ще са първите детски градини в кварталите “Манастирски ливади - изток” и ”Кръстова вада”. Почти 19 млн. лв. ще се инвестират в саниране на училища и детски градини.

Близо 12 млн. лв. ще се инвестират в ремонти на паркове и градини. Догодина трябва

да започне

реконструкцията

на Западен парк,

изграждането на парк “Въртопо” в “Младост” и ремонт на входа на Южния парк откъм бул. “Г. Делчев”. С 1,5 млн. лв. ще се ремонтира секторът на приматите в зоологическата градина.

През 2018 г. главният архитект трябва да обяви конкурси за нова визия на пл. “Св. Неделя”, за обновяване на зоната около Градската градина, за възстановяване на Войнишкия мемориал пред НДК и за строителството на Център за съвременно изкуство в бившата топлоцентрала на НДК.

С 1 милион лева ще разполага фондацията, която трябва да организира догодина мероприятията, свързани с това, че София ще е европейска столица на спорта.

42 000 души от други градове пътуват

всеки ден, за да работят в столицата

42 000 души от други градове пътуват всеки ден, за да работят в столицата. Това съобщи зам.-кметът по финанси на София Дончо Барбалов при представянето на проекта за бюджет 2018.

Столицата формира 40% от брутния вътрешен продукт на страната и това я прави най-голямата областна икономика у нас.

Освен ниската безработица коефициентът на заетост в София е 72,5% срещу 63,4% средно за страната. В града има 110 000 студенти, които се обучават в 23 университета. Над 27 000 ученици пък изучават предприемачество, а обучените специалисти в софтуерните училища са повече от 8000.

С над 151 млн. лв. са се увеличили собствените приходи на общината от 2012 до 2016 г., подчерта Барбалов. За 2018 г. се предвиждат 306,6 млн. лв. приходи от местни данъци, или с 13 млн. лв. повече от тази година. 347,3 млн. лв. се планира да са неданъчните приходи - със 17,3 млн. лв. повече.

Залагат се 103 млн. лв. постъпления от данък сгради, което е с 1 милион лв. повече от 2017 г. С 5,5 млн. лв. повече се планира да са приходите от данъка върху колите, или общо 85 млн. лв.

Над 183,8 млн. лв. се предвиждат за почистване на града и третиране на отпадъци. Средствата са с 11 милиона лева повече от 2017 г.

Строителството на третата линия на метрото ще е най-големият обект в София и през 2018 г. СНИМКА: ГЕО КАЛЕВ
Строителството на третата линия на метрото ще е най-големият обект в София и през 2018 г. СНИМКА: ГЕО КАЛЕВ
Догодина ще се ремонтира ул. "Граф Игнатиев"
Догодина ще се ремонтира ул. "Граф Игнатиев"