Българката е работила в общ проект на ЮНЕСКО и химическия гигант за подкрепа на млади учени в развиващия се свят
Ирина Бокова се върна в новините, след като бе номинирана от руския химически гигант “Фосагро” за член на съвета на директорите.
Официалното комюнике на компанията завари бившия генерален директор на ЮНЕСКО във Филаделфия, където тя чете лекции в университета на Пенсилвания. Ирина Бокова е говорила по темата за мултилатерализма - предпочитаната стратегия на Евросъюза при провежданата външна политика, за културното наследство, за равенството на жените.
С поканата към нея руският холдинг, управляван от милиардера Андрей Гуриев, възнамерява
да увеличи броя
на независимите
директори,
“което съответства на най-добрите практики и стандарти на корпоративното управление”. Според руската преса “Фосагро” е първият производител на фосфатни торове в Русия и в Европа и трети в света. В директорския съвет на компанията има и други чужденци като норвежкия мениджър Свен Омбудствет, американския консултант и съветник по инвестиционен бизнес Джеймс Роджърс и британеца Маркъс Роудс, който е консултант одитор.
Акционерите на “Фосагро” ще гласуват за Ирина Бокова на събрание на 26 февруари.
Бившият директор на ЮНЕСКО
притежава
международна
експертиза в
защитата на
околната среда
и като дългогодишен ръководител на ЮНЕСКО е отговаряла в рамките на ООН за устойчивото развитие на планетата, изтъква в. “Комерсант”. Анализатори посочват пред изданието, че г-жа Бокова познава “Фосагро”, тъй като компанията участва във финансиране на инициативи на ЮНЕСКО. Вестникът припомня, че българката бе първата жена и първият представител на Източна Европа начело на международната организация.
“Да, познавам
компанията,
работили сме
с нея в ЮНЕСКО
от 2011 г.,
която бе обявена за Международна година на химията. Установихме партньорско сътрудничество за подпомагане на млади учени от развиващия се свят. Компанията подкрепи и научния съвет към бившия генерален секретар на ООН Бан Ки Мун. Те ме поканиха да ги съветвам по въпросите на устойчивото развитие”, коментира в сряда специално за “24 часа” Ирина Бокова.
Откакто напусна ЮНЕСКО през ноември миналата година след края на втория си мандат, Ирина Бокова е канена за участие в различни инициативи по цял свят.
“Член съм на борда на Бан Ки Мун центъра за устойчиво развитие и на 7 и 8 февруари съм в Сеул за откриването му.
Ще бъда почетен професор в корейския университет “Кюнг Хе” и ще работя в съвместната инициатива на университета в Женева и китайския университет “Цинхуа”. Член съм и на борда на хуманитарната организация Geneva Call за защита на цивилни и деца в конфликти”, разказа пред “24 часа” бившият генерален директор на ЮНЕСКО за част от проектите, с които се е захванала в международен план.
В рамките на Global Government Summit в Дубай на 10 и 11 февруари ще бъде обявен Глобален съвет за устойчивото развитие и в него на Бокова ще бъдат поверени проблемите на образованието.