Юнкер, Могерини, Хан, трима президенти и трима премиери днес преговарят в София при Борисов

Шестте страни влизат в инструмент на ЕС за 31 млрд. евро за транспортни връзки

Обсъжда се и дата за начало на преговорите за Албания и Македония

България лансира идея за общ пазар в региона преди членството

Какво ще е участието на Европейската комисия във финансирането на транспортните връзки между държавите на Западните Балкани? Това ще е темата на голяма среща на комисията с шестте страни от региона - Сърбия, Македония, Косово, Албания, Черна гора и Босна и Херцеговина. Тя се организира днес в София, а домакин ще е българският премиер Бойко Борисов.

В разговорите ще участват президентът на ЕК Жан-Клод Юнкер, върховният представител на ЕС за външната политика Федерика Могерини, комисарят по разширяването Йоханес Хан, президентите на Сърбия Александър Вучич, на Косово Хашим Тачи и на Босна и Херцеговина Драган Чович, както и премиерите на Албания Еди Рама, на Македония Зоран Заев и на Черна гора Душо Маркович.

Срещата в София бе организирана като

финал на

Балканската

обиколка

на Юнкер,

която продължи цяла седмица. Основна тема в София ще е финансирането на магистралните и скоростните железопътни връзки между страните от Западните Балкани. За всички проекти, които обхващат трансевропейските коридори 4, 8, 9 и 10, са нужни 30 млрд. евро, обяви тази седмица на среща с ЕБВР в Лондон Бойко Борисов.

Всеки от коридорите минава през България и реално ще свърже страната през магистрали и скоростни влакове със Сърбия, Македония, Албания, Гърция, Румъния.

Българският премиер предлага транспортните връзки да бъдат изграждани с хибридно финансиране - банкови заеми от Световната банка и ЕБВР и финансиране от европейските фондове. Именно размерът на средствата, които могат да бъдат дадени от ЕК през европейския бюджет, ще стане ясен на разговорите в София.

Страните от Западните Балкани да бъдат включени в инструмента “Свързана Европа”, от който се възползват страните от ЕС, ще е едно от предложенията, които се очаква да направи Юнкер. Той предвижда инвестиции от 31,7 млрд. евро за изграждане на транспортни връзки между държавите.

Инструментът се ползва за стартов капитал, а държавите набират през банки останалите нужни за проектите средства, каквото е предложението на Борисов.

ЕК вече планира и увеличаване на предприсъединителните фондове за страните от Западните Балкани. Засега се планира през тази година те да могат да ползват 1,08 млрд. евро.

България ще лансира по-подробно и идеята си за създаване на

общ Балкански

пазар преди

членството

в ЕС на страните от региона. Той включва опростени митнически и гранични процедури и сключване на двустранни споразумения примерно за отпадане на таксите за роуминг между държавите от Западните Балкани. В началото на седмицата Борисов лансира тази идея и определи общия пазар като Балкански Бенелюкс.

България ще настоява Македония и Албания да получат дата за започване на преговорите за членство в ЕС. През април ЕК трябва да обяви доклад за индивидуалния напредък на държавите от региона, в който може да препоръча започване на преговори с двете страни. През юни датите трябва да бъдат одобрени от Европейския съвет.

При посещенията си в Скопие и Тирана Юнкер насърчи двете държави, че вървят в правилна посока и постигат напредък. Той определи, че 2025 г. е постижима дата за членство за всички кандидатки, а не само за Сърбия и Черна гора.

На срещата ще се обсъжда и възможността да се даде статут на кандидати на Босна и Херцеговина и на Косово, които засега единствени в региона не са в преговорите за членство.