Меморандум за сътрудничество в изграждане на нова индустриална зона в Горна Оряховица подписаха в присъствието на министъра на икономиката Емил Караниколов кметът Добромир Добрев и шефката на "Национална компания индустриални зони" Антоанета Барес.

"Продължаваме приоритетите на българското правителство по решаване на проблема с дисбалансите по регионите. Ще Призная, че този проект е изключително много напреднал, за което благодаря на общината. Много често, не сме на такава фаза, а предлагаме гола поляна", каза икономическият министър. За 300-те декара бивши казарми край летището в Горна Оряховица има изготвен Подробен устройствен план и са обособени терените на бъдещата индустриална зона. Предстои с решения на общинския съвет да бъде създадено смесено дружество. Общината ще влезе с апорт на имота, а държавата ще участва с парични средства, необходими за изграждане на инфраструктурата. "Започваме разговори с Министерствата на транспорта и на регионалното развитие да направим интермодален конектор, за да може да свържем жп инфраструктурата, пътищата, както и летището. Мисля, че за региона това ще е изкрючително хубава индсутриална зона. Тъй като има добро образование, добри образователни центрове, което е най-важното за инвеститорите. Те търсят две неща - добре изградена инфраструктура, която съм сигурен, че ще можем да им предложим, и подготвени и квалифицирани кадри", обобщи Караниколов.

Той съобщи, че вече има конкретно запитване от френска компания от високотехнологичния сектор, която искала да изнесе производство на самолетни елементи в Горна Оряховица.

"Ще направим всичко възможно да ги убедим, че това е най-подходящото място за тях, поради това, че наблизо има летище - точно каквито са техните изисквания. Надявам се това да е един от първите инвеститори, но не и единствения", каза министърът. Той благодари на кмета на Горна Оряховица и на общинския съвет, че са свършили цялата подготвителна работа и каза, че по проекта с общината се работи от три месеца.

"България има най-ниските данъци, най-ниските оперативни разходи, балансирано икономическо развитие, така че към момента за инвеститорите представляваме сериозен интерес", каза Караниколов. Той подчерта, че според последните данни на БНБ за 2017 г. имаме увеличаване на преките чуждестранни инвестиции с над 35%. Около 300 млн. евро от тях са в сектор Търговия, производство и по-малко в логистика.

"2016 г. беше година с избори, тогава инвеститорите малко се отдръпват, за да видят дали ще има стабилно правителство и дали ще имат интерес да инвестират в съответната държава, но в момента инвеститорите се връщат. Той спомена, че в понеделник има бизнесфорум в Истанбул, в който от българска страна са се записали 100 компании, а от турска - 200. "Интересът към България е много сериозен. Няколко пъти идват катарски делегации, от Саудитска Арабия, с австрийския канцлер имаше представители, с Малтийското правителство също бяха дошли бизнес представители", изброи икономическият министър. Кметът Добромир Добрев представи готовия план на новата индустриална зона с прилежащата инфраструктура

Кметът Добромир Добрев представи готовия план на новата индустриална зона с прилежащата инфраструктура