След спешни преговори с Брюксел запазваме правата за производство на популярни продукти
Популярни български марки кисело мляко, кашкавал, лютеница, сирене и други стоки, ще получат европейска защита до 2-3 месеца. Тогава ще бъдат гласувани и промените в закона за марките и географските означения, с които ще отпадне националната защита на продуктите, научи “24 часа” от няколко високопоставени източници в правителството.
Вестникът ни пръв писа през февруари за риска български традиционни храни да останат без защита заради пропуски в законодателството. Промените в закона е трябвало да бъдат направени преди 9 години и българските популярни храни да влязат в европейски регистър, за да си запазят оригиналните родни наименования.
Единствените, които са направили това, са производителите на горнооряховски суджук и на българското розово масло. Всички останали ползватели на популярни у нас и по света български храни обаче не са го направили. Преди 9 години министерства и Патентното ведомство са пропуснали да информират българските производители за условията на европейския регистър.
На 9 ноември 2017 г. в парламента бяха внесени въпросните поправки в закона, с които се прекратява регистрацията на географски означения за земеделски продукти и храни. Той е трябвало да бъде гласуван на първо четене в икономическата комисия преди седмица, но депутатите са отказали да го разглеждат, докато не се намери механизъм за защита на традиционните български храни.
След преговори с Брюксел е договорено за тях да бъдат подадени заявления за вписване в европейския регистър до 2-3 месеца. Така няма да има проблем да се приемат законовите поправки и храните няма да останат без защита.
Ако промените в закона бяха гласувани през февруари, щеше да се прекрати действието на всички регистрации на географски означения за земеделски продукти и храни по силата на националното законодателство.
Това засяга десетки фирми, които имат правата да произвеждат характерни български продукти като кисело мляко, сирене, кашкавал, мезета, боза, лютеница и други. Това означава, че чужди производители можеха да правят храни и да слагат на етикетите надпис, че са български=
Можеше да бъдат откраднати рецептите и технологиите за традиционни български продукти, с които страната ни е разпознаваема пред потребители от други държави.
Не било изключено след прекратяване на защитата на продуктите производители от други държави да поискат права върху киселото мляко например.
От Патентното ведомство признаха, че предишното му ръководство не е предприело мерки. Необходимо било да се прекрати разглеждането на заявки за регистрация на нови географски означения за земеделски продукти и храни и с Министерството на кономиката да се инициират изменения в закона, които да отразят изискванията на еврорегламента
В момента освен горнооряховския суджук и розовото масло защита в Европа имат и “Пастърма говежда”, “Филе Елена”, “Луканка Панагюрска”, “Роле Трапезица” и “Кайсерован врат Тракия”.
