Филипинският президент Родриго Дутерте забрани категорично на сънародниците си да отиват на работа в Кувейт, предаде Франс прес. Решението му задълбочава кризата, предизвикана от отношението към чуждестранните работници в арабската страна, отбелязва агенцията.

"Забраната е постоянна. Вече няма да се набират работници, особено за домашни прислужници", заяви Дутерте пред медиите в град Давао.

Около 262 000 филипинци работят в Кувейт, като 60 на сто от тях са домашни прислужници, според филипинското външно министерство. Общо над 2 милиона филипинци работят в страните от Персийския залив, предаде БТА.

През февруари Дутерте забрани временно на филипинците да отиват да работят в Кувейт, след убийството на филипинската прислужница Джоана Демафелис. Тялото й беше открито във фризер със следи от изтезания.

Днес Дутерте обеща, че ще помогне за репатрирането на домашните прислужници, станали жертви на злоупотреби, които вече работят в Кувейт. Той заяви, че разчита на патриотизма им, за да се върнат у дома.

"Бедни сме, но ще оцелеем. Икономиката върви добре и не ни достига работна ръка", призова президентът.

Кризата между двете страни се задълбочи тази седмица, след като Кувейт обяви филипинския посланик за персона нон грата и отзова посланика си от Манила. Решението беше взето след разпространяването на видеоклипове, показващи как екипи на филипинското посолство организират бягството на домашни прислужници от жилищата на кувейтски работодатели, за които се подозира, че ги малтретират.

Двете страни водеха преговори за споразумение, което да позволи отмяната на временната забрана.

След разпространяването на записите Манила се извини. Освен, че обяви филипинския посланик за персона нон грата, Кувейт е арестувал четирима филипинци, работещи за посолството и е издал заповеди за арест на трима филипински дипломати, съобщава филипинското правителство.

Дутерте обяви ситуацията в Кувейт за катастрофална, отбелязва АФП.

Общо около 10 милиона филипинци работят в чужбина в различни сектори. Парите, които те изпращат в родината, са важно перо в икономиката на страната, като през миналата година достигнаха над 28 милиарда долара.