Румъния стои малко по-добре от миналата година в проучване на консултантската компания Ърнст енд Янг (Ernst&Young) за възприятията за корупция в бизнеса, съобщава румънският информационен сайт Зиаре. Според резултатите от проучване на консултантската компания 38 процента от изпълнителните директори в 55 държави заявяват, че корупционните практики са широко разпространени в бизнеса. Проучването на Ърнст енд Янг се прави за 15-и път и сондира възприятията на изпълнителни директори в 55 държави, предава БТА.
Равнището на подкупи и корупция на нововъзникващите пазари е два пъти по-високо от това на развитите пазари, показват още данните от проучването, а 20 процента от участниците в него на възраст до 35 години са били готови да предложат пари, за да спечелят или запазят бизнес.
Практиките, свързани с подкупи и корупция, не са регистрирали никакво подобрение на световно равнище от 2012 г. насам, въпреки засилването в този период на дейностите по разследване и контрол и приемането на нови закони за наказателна отговорност на компаниите.
Тридесет и осем процента от изпълнителните директори в световен план смятат, че подкупът и корупцията запазват присъствието си в бизнеса, макар че властите и агенциите за прилагане на закона са наложили наказания на стойност над 11 милиарда долара от 2012 г. досега.
Разликата във възприятията за корупция между страните остава съществена, като 20 процента от участниците в допитването от развитите пазари казват, че подкупът и корупцията са широкоразпространени в бизнеса, докато на същото мнение са 52 процента от участниците в допитването от нововъзникващите пазари.
Според резултатите от сондажа Румъния в момента е поставена под средното световно равнище с 34 процента. Трябва да се отбележи, че възприятието за корупция в страната е намаляло, тъй като миналата година бе 36 процента, посочва Зиаре и допълва, че все пак Румъния остава далеч от средното ниво на развитите държави, което е 20 процента.
Регионите, в които се смята, че рисковете от корупция са високи, със стойности над средното световно равнище, са Централна и Източна Европа (47 процента), Близкият изток (62 процента) и Латинска Америка (74 процента), въпреки подобренията в антикорупционното законодателство и засилването на действията за борба с корупцията в някои държави.
Честността фигурира в дневния ред на ръководните екипи, а 97 процента от участниците в проучването смятат честността за важна в техните организации. Въпреки това 13 процента от участниците са заявили, че са готови да предложат пари, за да спечелят или запазят бизнес. Този процент нараства на 20 на сто сред лица под 35 процента (един на петима анкетирани, в сравнение с един на осем анкетирани на възраст над 35 години).
Двадесет и два процента от участниците в проучването смятат, че етичното поведение зависи от отделния индивид, докато 41 на сто смятат, че отговорността се пада на ръководството на компанията.
По отношение на реакцията при отклонения, 78 процента от участниците в проучването са заявили, че техните организации санкционират подобни практики, но само 57 процента са чували за случаи, при които някои служители са били наказани.