Бъдещето на Европа е и цифрово, и в тази цифрова Европа младите са моторът, заяви еврокомисарят Мария Габриел днес по време на публичен дебат "Бъдещето на младите в дигитална Европа" в СУ "Св. Климент Охридски", заедно с министъра за Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова и с депутата от Европейския парламент Искра Михайлова, предаде БТА.
За мен младите са в центъра на политиките, които правим, подчерта Габриел. Програма "Еразъм" е символ на нашия успех, средствата за нея ще бъдат увеличени, допълни тя. За първи път имаме най-дигиталния бюджет в историята на ЕС, смята още еврокомисарят. Според нея дигитализацията ни изправя и пред предизвикателства, пред които нито една държава членка не може да се справи сама. Габриел посочи липсата на кадри и припомни, че в Европа има недостиг от 350 хиляди ИТ специалисти и този недостиг ще расте. След 2020 г. 90 процента от работните места ще изискват основни цифрови умения, а днес 44 на сто от европейците нямат основни цифрови умения, за нас това е голямо предизвикателство, коментира Габриел. Тя отбеляза и сигурността, която е една от приоритетните теми, но цифровизацията й дава ново измерение - киберсигурността.
Еврокомисарят се спря на възможностите на изкуствения интелект, цифровизацията на индустрията. Важно е да запазим реалистичен поглед за дигиталната Европа, цифровизацията е източник на икономически растеж, но е и риск за повече социално изключване, за повече бедност, за периферизация на региони, затова младите имат ключова роля, коментира Мария Габриел. Тя посочи необходимостта от общ европейски подход в чийто център се намира човекът.
Еврокомисарят посочи още, че е стартирал проектът за безплатен безжичен интернет за общини в цяла Европа. Вече има регистрирани 15 хиляди общини. В 14 часа на 15 май всички регистрирани общини ще трябва да натиснат последния бутон за кандидатстване, а след това ще бъдат селекционирани 1000 от тях. Това означава, че минимум 15 български общини ще бъдат селекционирани, обясни Габриел. До 2020 г. предвиждаме пет такива покани за участие, целта ни е да покрием между 6 и 8 хиляди общини в Европа, а те ще решат кое обществено място има нужда от безплатен интернет, уточни еврокомисарят.
Министър Лиляна Павлова отбеляза, че 2018 е важна година и е годината, в която обсъждаме бъдещето на Европа и европейския бюджет. Вече излезе проектът на многогодишна финасова рамка и се радвам, че в него виждаме трите неща, които България отстояваше - запазване на традиционните политики като кохезионната политика, сближаването, регионалната и селскостопанската политика, визията за бъдещето, за разширяването, за това съюзът да е солидарен и отворен, както и въпросът за новите предизвикателства - тероризъм, миграция, климатични промени.
Евродепутатът Искра Михайлова отбеляза, че днешната среща ще даде важно послание към правителството, защото предстои вземане на решение къде ще бъде България в бъдещето на ЕС и коя скорост ще изберем. Тя припомни т. нар. Бяла книга на Юнкер и посочи, че не ни се харесва да бъдем на различни скорости, а искаме всички да бъдем еднакво бързи, еднакво ефективни, еднакво конкурентоспособни. Според нея след предложената финансова рамка ЕК всъщност предлага на всяка страна член да определи своята скорост.