Финансово предложение за Балканите, според което ЕС да финансира изграждането на инфраструктурата в региона с 10 млрд. евро е било обсъдено на срещата на върха ЕС – Западни Балкани, която продължава да тече в НДК. Това съобщи председателят на Европейския парламент Антонио Таяни.

След срещата трябва да бъде обявена Софийската програма за Западните Балкани, в която да са включени всички инфраструктурни проекти със срокове и финансиране. Според предварителни изчисления всички проекти са на стойност 30 млрд. евро. Част от финансирането ще е през европейския бюджет, а друга през заеми от Световната банка, Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие. Заемите пък щели да се връщат от такси за ползване на инфраструктурата като тол такси за магистралите, обясни ден по-рано българският премиер Бойко Борисов.

Направих предложение за 10 млрд. евро европейско финансиране за изграждане на магистрали, железопътни и енергийни трасета, за изграждане на дигитална инфраструктура в региона, обясни Таяни.

Други два проблема са поставили европейските лидери пред Балканските държави.

Първият проблем е ограничаването на миграцията, разказа Таяни.

Вторият бил за недопускането на джихадисти, които се завръщат по родните си места от Сирия и Ирак. Този проблем е главно за Косово, но не само там, обясни Таяни. Като точка, в която се събират джихадисти той посочи и Босна и Херцеговина. „Ние подкрепяме умерения ислям в Босна и Херцеговина, но в страната влизат и много радикални джихадисти“, обясни Таяни.

Шефът на европарламента вижда присъединяване на Сърбия и Черна гора в ЕС до края на 2025 г., обясни той. Тази позиция изказал и на разговорите си с президента на Сърбия Александър Вучич. „Трябва обаче да се спазват напълно правилата“, подчерта Антонио Таяни.

До края на годината пък било възможно Македония и Албания да получат дата за започване на преговори за членство.