Средната нетна заплата в Сърбия е 422 евро и е сред най-ниските не само в Европа, но и в региона, пише в. "Данас", позовавайки се на проучване на агенция Демостат. Тази ситуация е отражение на лошото икономическо състояние на страната, което може да се поправи само с приемане на обмислена стратегия за стопанско развитие, се казва в проучването, предаде БТА.
За сравнение агенция Демостат посочва, че във Великобритания средната чиста заплата е 1990 евро, във Франция 2157, в Германия 3771 евро. По-обезпокоително за Сърбия обаче е, че всички страни в региона освен Македония и Албания имат по-високи заплати и дори в Гърция, която е най-засегната от глобалната икономическа криза и прилага жестоки мерки за икономии, средната заплата е 917 евро.
Новият министър на финансите ще трябва наесен да направи ребаланс на бюджета, преди всичко заради увеличаването на пенсиите и заплатите, пише в. "Политика". Бившият финансов министър Душан Вуйович, който "скрои" бюджета, беше против това увеличение, отбелязва вестникът. Както съобщи президентът Александър Вучич, през последните три години от прилагането на предпазната програма на Международния валутен фонд евентуалното увеличение на заплатите и пенсиите е било уговаряно обикновено в края на годината при обсъждането на бюджета за следващата година, но сега това ще бъде направено значително по-рано чрез ревизия на бюджета.
В. "Вечерне новости" пише, че бъдеща автомагистрала, която ще свързва Косово с Черна гора, ще преминава непосредствено край православния манастир Високи Дечани и ще застраши значително този обект на световното културно наследство. Църквата се обяви против този проект на косовското правителство, изтъквайки, че зоната около манастира е защитена. През 2014 г. правителството в Прищина се е отказало от прокарването на магистралата в близост до манастира, но наскоро местните власти са променили решението си и дори са обвинили монасите, че "минират" строителството на пътя, изтъква вестникът.