Министерството на труда и социалната политика провежда последователната и целенасочената политика за социална закрила, социално включване и насърчаване на заетостта на уязвимите групи от населението, включително и роми, ръководейки се от принципите на недопускане на дискриминация, зачитане на човешкото достойнство и осигуряване на условия за равни възможности и равно третиране на всички български граждани, независимо от тяхната етническа принадлежност. Това заяви министърът на труда и социалната политика при откриването на конференция, посветена на интеграцията на ромите под наслов "Къде сме и каква е посоката", която се провежда под егидата на Българското председателство на Съвета на ЕС, съобщиха от пресцентъра на социалното министерство.
Министър Петков е подчертал, че интеграцията на ромите е пряко свързана с решаването на проблема с високaта безработица сред тях поради ниско образователно и квалификационно ниво, което намалява значително шансовете им на пазара на труда. Той е допълнил, че с цел повишаване заетостта и обучението на безработните роми министерството прави различни обучения, програми и проекти за заетост, повишаване на квалификацията и насърчаване на предприемаческата им култура. В резултат на доброто сътрудничество с ромски неправителствени организации, през 2017 г. са осъществени над 380 срещи с ромски организации с цел провеждане на съвместни инициативи и кампании. През 2017 г. 46 293 безработни роми са включени в обучения и заетост, което е 13.5 на сто от всички безработни, включени в тези проекти. В изпълнение на Европейската гаранция за младежта през миналата година в обучение и заетост са включени 5980 младежи от ромски произход.
Министър Петков е изтъкнал ролята на ромските медиатори за успешното провеждане на политиките за ромската интеграция у нас.
През 2017 г. 88 ромски медиатори, работещи в бюрата по труда в страната, са активирали близо 5 600 неактивни от ромски произход. През миналата година са направени и 4 трудови борси за улесняване на достъпа на лицата от ромски произход до информация за свободни работни места. На тях са присъствали 405 търсещи работа , като от тях 211 са започнали работа.
Той е отбелязал и приноса на дейностите, финансирани по OП "Развитие на човешките ресурси 2014-2020". През м. март т.г. стартира схемата "Социално-икономическа интеграция на уязвими групи", за която е предвиден ресурс от 26 млн. лв. Трайната интеграция на ромите може да стане само с реализиране на комплексни мерки и прилагане на интегриран подход при съобразяване с конкретните нужди в различните населени места. Очакваме най-малко 11 600 роми да бъдат включени в мерките по проектите, изпълнявани от общините, е уточнил министърът.
Бисер Петков е допълнил, че над 2200 деца от ромски произход са включени в мерки за ранно детско развитие и деинституционализация. Други 1700 роми са покрити от мерки за социално включване.