С 25% по-евтин той ще произвежда една централа, финансирана изцяло с държавни средства, в сравнение с такава, изградена изцяло с частни. Това заяви Тим Йео, председател на базирания в Лондон Международен аналитичен институт по ядрена енергетика пред журналисти по време на международния ядрен форум във Варна. Това е при положение, че държавата сложи някакъв лихвен процент на вложените от нея средства, ако не го направи, цената на електричеството ще бъде още по-ниска, заяви британският анализатор.
Повече от 2/3 от цената на една централа са свързани със строежа и само 1/3 с нейната поддръжка. На теория, ако една централа се финансира със средства, на които няма сложен лихвен процент и норма на възвращаемост до периода, в който централата може да функционира, цената може да е с 2/3 по-ниска отколкото при всяка друга опция. За да се постигне този ефект е важно времето за построяване да бъде най-кратко, използване на тествана технология е също изключително важно.
Принципно е възможно, ако държавата реши да развива проекта "Белене" без държавна гаранция и договор за изкупуване на електроенергията, това да стане, но ще е много по-трудно, защото рискът за инвеститора е много голям, заяви Йео.
Тоай изброи няколко начина за намаляване на цената на една нова ядрена мощност. Първият е да се избере тип технология, тествана в България. Вторият е държавата да си го построи. Във Великобритания пробвали да изберат частен инвеститор, но той искал висока норма на възвръщаемост, за да покрие риска си.
Третият е смесен модел между частен и държавен инвеститор.
Китай има специални основание да иска да построи "Белене" и може да предложи на България и по-специална сделка. Те могат да предложат сделка, която включва много евтин от финансова гледна точка пакет. Но това може да бъде разгледано подробно от ЕК по правилата за държавна помощ. Смятам, че за разлика от модела при "Пакш 2", китайският изпълнител ще иска да придобие пълна собственост на централата. Ние смятаме, че сигурността на доставките е много по-голяма, ако собствеността от държава от неевропейска страна е не повече от 40%, каза анализаторът. "Не казвам, че ако е от неевропейска страна е несигурно. Във Великобритания ние предвиждаме 2/3 от собствеността да е китайска собственост, но технологията, която ще прилагат е въпрос на регулаторен лиценз, регулаторът трябва да реши," заяви той.