Банките в ЕС трябва да намалят лошите си заеми до максимум 5 процента от кредитите, които държат, заявиха днес Германия и Франция в съвместно изявление, цитирано от Ройтерс.
Двете страни препоръчват таван, който ще принуди Италия и други страни от Евросъюза да ускорят плановете за намаляване на задлъжнялостта, предаде БТА.
В документа, приет преди срещата на върха на ЕС следващата седмица в Брюксел, се посочва, че всички европейски банки трябва да намалят брутните си необслужвани заеми (NPL) до съотношение от максимум 5 процента.
Трябва да има таван до 5 процента брутни необслужвани заеми и 2,5 процента нетни необслужвани заеми в целия Единен борд за преструктуриране (Single Resolution Board - SRB) и всички останали банки, се посочва в документа.
Банките от Единния борд за преструктуриране (Single Resolution Board - SRB) са висички най-големи банки от еврозоната и се следят от агенция на ЕС, която отговаря за преструктурирането на затруднените банки.
Препоръчваният таван за лоши заеми ще бъде удар за Италия и други страни, чиито банки имат големи количества необслужвани заеми.
Средното съотношение между лошите заеми и заемите, които държат банките в Италия, е 11,1 процента, в Гърция - 44,9 процента, в Кипър - 38,9 процента.
Показателят е също така над 5 процента в България, Хърватия, Унгария, Ирландия, Португалия, Словения, Полша и Румъния по данни на Европейския банков орган (ЕБО) към декември миналата година.
В целия ЕС средният дял на необслужвани кредити е 4 процента. В Германия и Франция той е под средната стойност, макар че при някои отделни банки показателят е доста по-висок.
Италия, чиито банки държат най-много лоши кредити в абсолютно изражение, намали необслужваните заеми през последните месеци, но многократно се е обявявала против ускоряването на процеса на намаляване на съотношението, за да се избегнат прекалените разходи за банките.
Германско-френският план настоява за ускоряване на процеса.