Проектът "Сподели България" бе представен днес в Габрово

През първите 6 месеца на годината в България са гостували над 3,6 милиона чуждестранни туристи, ръстът им спрямо същия период на 2017 г. е 8,9 процента. Най-много са били гостите ни от Румъния - над 575 хиляди души, след тях по численост са съседите от юг - гърци и турци. Все повече туристи идват в България от Полша, Великобритания, Франция. Сезонът за посещенията се разширява - например само през неактивните месеци април и май в страната ни са дошли 1 240 000 чужди туристи, това е ръст от 11,5 на сто.

Тези и други любопитни факти за развитието на туризма изнесе днес в Габрово зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, която участва в третата поред кръгла маса за представяне на съвместния проект на Министерството на туризма и Министерството на земеделието и храните "Сподели България". Този продукт цели да предизвика интереса на туристите към страната ни целогодишно, като освен към популярните морски и зимни курорти ги насочи и към вътрешността на страната или към нейните непознати гранични райони като Сакар планина. За тази цел са изготвени 12 винено-културни дестинации, които да насочат туроператорите по принцип към определени обекти с маркетингова стойност, без да им налагат конкретни туристически маршрути. В тях освен на природни и исторически забележителности, се залага на традиционни храни и много вино.

Фокусът на вниманието в Габрово беше към две от тези дестинации - "Старите столици" и "Източна Тракия".

Първата включва районът от Габрово до Велики Преслав и Плиска през Велико Търново и Шумен, втората - от Стара Загора до Карнобат през Сливен и Ямбол. В тях са включени емблематични туристически обекти като Мадарският конник и още 12 подобни на север, както Карановската могила край Нова Загора и още 7 известни туристически обекта на юг. Дестинацията "Старите столици" кани туристите да опитат и прочутия осмарски пелин, в "Източна Тракия" ще ви изкушат с червеното вино "Памид" - това е най-разпространеният в България сорт грозде. Габрово е мястото, където туристите могат да опитат бяло сладко и "габровски шоколад" - сладко от изчезващите вече балкански сини сливи - караджейки, във Великотърновско предлагат еленски бут и горнооряховски суджук. Стара Загора пък е градът, в който могат да се хапнат хинап и фурми, набрани направо от двора.

Когато обсъжданията на дестинациите завършат през есента, окончателният вариант на проекта "Сподели България" ще заеме окончателно своето място в програмата за национална туристическа реклама, в която вече е включен. А чрез платформата "Аз обичам България" близо 500-те обекта от проекта, ще могат да се популяризират и чрез вайбър в мобилните телефони.

Виното и храната са широко разработени в туризма на Европа. Туризмът е емоция, храната е личното преживяване на туриста, каза още зам.-министър Георгиева, която обясни, че големите туристически вериги залагат основна на два фактора, когато изготвят маршрутите си - храната и хигиената.

Чрез храната можем да направим по-разпознаваема и привлекателна България, около тази тези да обединиха участниците в дискусията. Освен розовото масло, лавандулата и киселото мляко, за България е емблематично и виното, което е различно за отделните региони. А иновативните продукти се търсят все повече, казаха участниците. За пример бе посочен Тетевен, където от скоро имат празник на саламурата - вид рибена чорба, приготвена от дребни речни рибки. Или пък великотърновското село Никюп, където през всяка първа събота на август организират свой празник на динята.

Габрово не случайно бе домакин на кръглата маса. Областният управител Невена Петкова сподели, че туризмът е приоритет в облстната стратегия за развитие в периода 2014-2020 г., а зам.-кметът на града Нела Рачевиц се похвали, че Габрово е втория български град след София, приет м.г. в мрежата на ЮНЕСКО "Творчески градове", в която членуват 180 градове от света. Сега пък градът е кандидат за член на международна бизнесмрежа за креативен туризъм.

А областният управител на Велико Търново проф. Любимора Попова се пошегува със своите габровски домакини: "Нали има една габровска приказка: Ела ми на гости в Габрово, че да те заведа у комшията за видиш как посреща... Аз ще кажа: габровци, канете гости, но ги водете и в Търново, и ние добре посрещаме". Тя даде и един по-различен, неочакван поглед към проекта: той е полезен и за младите българи, които трябва да опознават страната си, за да направят по-добър информиран извод за себе си къде да живеят и да създадат семейство.

Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозята и виното Красимир Коев не на шега посъветва габровци: "Зная, че във вашия край няма лозя, но вино се прави и от плодове. А условията при вас не са лоши и да отглеждате грозде - готов съм да ви предоставя информация как да изграждате нови лозови масиви".

Обалстният управител на Габрово Невена Петкова /вляво/ и зам.-кметът на града Нела Рачевиц по време на дискусията.
Обалстният управител на Габрово Невена Петкова /вляво/ и зам.-кметът на града Нела Рачевиц по време на дискусията.
Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозята и виното посъветва габровци да започнат да отглеждат лозя.
Красимир Коев, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лозята и виното посъветва габровци да започнат да отглеждат лозя.
Областният управител на Велико Търново проф. Любомира Попова и модераторът на кръглата маса Малин Бистрин, съветник на министъра на туризма.
Областният управител на Велико Търново проф. Любомира Попова и модераторът на кръглата маса Малин Бистрин, съветник на министъра на туризма.