Строителните предприемачи в България започнаха да се ориентират към по-големи сгради, тип блокове. Това личи от данните на статистиката за второто тримесечие на 2018 г.
Броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради през месеците от април до юни са с 10,4% по-малко от тези за същия период на предходната година, но броят на жилищата в тях е с 40,6% повече, а общата им площ - с 31% повече.
Същото е и с жилищните строежи, започнати през второто тримесечие - те са с 11,9% по-малко от започнатите през април-юни 2017 г., но жилищата в тях са с 61,2% повече, а площта им - с 54% по-голяма.
В сравнение с първото тримесечие на 2018 г. всички данни сочат увеличение - и в броя на издадените разрешителни, и в площта и броя на апартаментите, но това не е толкова показателно, защото зимните месеци по принцип са слаби за строителния бранш.
Преориентирането на жилищното строителство към по-масивни сгради е нормално, като се има предвид, че така се постига икономия от мащаба. Например с почти еднакви разходи за инфраструктура и присъединяване към нея в големия жилищен блок се получават повече апартаменти за продажба.
От бранша обаче обръщат внимание, че големите жилищни сгради не навсякъде са възможни. За тях трябват подходящи терени, каквито не навсякъде има, особено в пренаселените части на големите градове. Свободни пространства обикновено има само там, където обществената инфраструктура липсва.
Разрешителните за строителство на административни сгради през второто тримесечие са с 20% по-малко спрямо година по-рано, но при тях и площта е с 53,6% по-малка. В същото време започнатите през април-юни 2018 г. административни сгради са по-големи на годишна база и като брой, и като обем.