В неделя Китай пусна в действие прототип на следващо поколение супермощен компютър, заявиха разработчиците, цитирани от bulgarian.cri.cn.

Прототипът на супермощния „Sunway" бе разработен от Националния изследователски център по паралелен компютърен инженеринг и технологии, Националния център за суперкомпютри в гр.Дзинан, провинция Шандун, и пилотната национална лаборатория за морски науки и технологии в Циндао.

Националният изследователски център по паралелен компютърен инженеринг и технологии бе начело на екипа учени, които разработиха „Sunway TaihuLight", обявен на Международната конференция по суперкомпютри във Франкфурт за най-бързия компютър в света през две поредни години – 2016 и 2017 г.

„Надяваме се супермощният компютър да бъде готов през втората половина на 2020 г. или първата на 2021 г.", каза Ян Мейхун, директор на Националния център за суперкомпютри в Дзинан.

Друг прототип на супермощен компютър с името „Тиенхъ-3" премина тестовете на 22 юли. Финалната му версия се очаква да бъде готова през 2020 г.

Двата прототипа бележат още една крачка напред към успешната разработка на супермащабни компютри от следващо поколение от Китай.

Суперкомпютрите променят живота на хората в сфери като прогнозата за времето, изчисляването на океанските течения, анализа на финансови данни, производството на висококачествено оборудване, каза Пан Дзиншан, заместник-директор на Националния център за суперкомпютри в Дзинан. Той добави, че новото поколение суперкомпютри ще предостави силна подкрепа за научните изследвания в повече области.

Супермощният компютър е в състояние да изпълни квинтилион операции в секунда. В Китай негови прототипи се разработват от три екипа - Националния изследователски център по паралелен компютърен инженеринг и технологии, „Dawning Information Industry C" и Националния университет по отбранителни технологии.