Държавата да има блокираща квота, която да е между 32 и 34%, в АЕЦ "Белене". Това е целта ни, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова, след участия в празника за Деня на миньора.

"Нашата цел е на база на активите, които притежаваме, държавата да има такова участие, което да и осигурява блокираща квота," заяви тя. В момента са в ход подготвителни действия, свързани с процедурата за избор на стратегически инвеститор, това трябва е стане до края на октомври, тогава ще се предложи и структура на проекта, поясни Петкова. Тя  припомни, че има решения на Министерския съвет и на парламента, според които ще се търсят възможности за реализация на проекта за изграждане на АЕЦ "Белене" при определени параметри. "Оборудването е тук, ние сме собственици, то е на площадката. Всички знаят, колко е важно да бъдат консервирано", коментира тя даването на 1 млн. лтв. с поръчка с договаряне с производителя - "Атомстройекспорт", за запазването му. Министърката припомни, че досега са инвестирани 3 млрд. лв. в проекта.

По повод процедурите за дерогация на екоизискванията за въглищните централи у нас, Петкова заяви, че очаква добри новини към средата на септември от Изпълнителна агенция "Околна среда". Всяка централа е представила своя анализ за разходи-ползи, който е условие, за да се предостави дерогация.

"Ако успеем да докажем с тези анализи, че разходите, които ще извършим за подобренията в екологията надвишават в пъти ефекта от тях, то тогава има основание за дерогация. Колегите от изпълнителната агенция работят, добрата новина е, че индикациите, които получаваме оттам са, че тези анализи са много добре мотивирани, каза тя.

Преговорите с американските централи все още не са започнали, те предстоят (за прекратяване на договорите за дългосрочно изкупуване на електроенергията им - б.а.), съобщи  министърката.

"Ние предоставихме нашите анализи на двете американски централи, те поискаха срок до края на юни да разгледат методиката, да се запознаят с подхода, който е приложен. След това те предоставиха свои становища в министерство на финансите, оттук нататък предстоят преговори, които вероятно ще започнат скоро," обясни тя.

Двете американски централи са основна базова мощност в електроенергетиката и без нея трудно бихме се справили, особено в зимния период. Те са част от стратегическата инфраструктура на страната и ние ще работим да бъде постигната такава договореност, която да удовлетворява двете страни, да им позволи да работят и да осигурим енергийната сигурност.