Правното основание за увеличаване от страна на Вашингтон на вносните мита за китайски стоки е раздел 301 от Търговския закон на САЩ от 1974 г. и то се извършва формално от търговския представител на страната Робърт Лайтхайзър, предаде bulgarian.cri.cn.
В коментар за американското онлайн издание „Хил" от миналия петък обаче, политическият анализатор от Центъра за азиатски изследвания към фондация „Херитидж" Райли Уолтърс посочва, че раздел 301 е пределно ясен, че всички действия, предприемани от търговския представител – в случая налагането на по-високи мита – трябва да бъде „еквивалентно по стойност на тежестта или рестрикциите, които се въвеждат" от Китай. Икономистите и експертите на Тръмп твърдят, че „нелоялните търговски практики на Китай" струват на американската икономика 50 милиарда долара годишно, но с последния кръг мита, които влязоха в сила, САЩ облага ефективно внос за над 60 милиарда. А това означава, че американската администрация на практика „глобява Китай с милиарди".
Уолтърс отбелязва също, че конституцията на САЩ е категорична, че търговските въпроси се регулират от Конгреса, а не от Белия дом. „Или Белият дом нарушава неясните граници, определени от раздел 301, или Конгресът е надхвърлил конституционната си власт, давайки твърде големи правомощия на изпълнителната власт. Ако Белият дом няма никакви ограничения за това какви мита и ограничения може да налага на Китай, това представлява противоконституционно делегиране на търговски права", пише още в коментара си Райли Уолтърс.